Utrata miejsc pracy przez neutralność technologiczną

Przyjęcie przez amerykańską Federalną Komisję Łączności zasad neutralności technologicznej spowoduje utratę ponad 340 tys. miejsc pracy w ciągu 10 lat w branży związanej z szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Cała amerykańska gospodarka może stracić nawet 1,5 mln miejsc pracy do 2020 roku z powodu wprowadzenia przepisów neutralności technologicznej przez Federal Communications Commission (FCC). Spowodują one spadek tempa wzrostu dochodu sektora internetowego o 1/6 - prognozuje Coleman Bazelon, analityk rynku telekomunikacyjnego z firmy Brattle Group.

Według autorów badania, dotychczasowy rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu jest zdecydowanym sukcesem. Ok. 95% mieszkańców USA jest w zasięgu stacjonarnego szerokopasmowego Internetu, 98% jest w zasięgu sieci 3G. Dlatego wszelkie zmiany i ingerencje w rynek powinny być dokładnie przemyślane.

Nowe przepisy uderzą w operatorów mobilnych - wynika z opracowania przygotowanego przez firmę Brattle. Powstało ono na zlecenie Mobile Future, grupy lobbującej na rzecz operatorów. "Przepisy uderzą nieproporcjonalnie mocno w branżę bezprzewodową, ponieważ to ona będzie motorem wzrostu rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu przez najbliższą dekadę" - wyjaśnia Bazelon.

Opracowanie sugeruje też, że nowe miejsca pracy związane z treściami w Internecie, które mogą powstać dzięki nowemu prawu, nie zrównoważą strat spowodowanych w sektorze telekomunikacyjnym. Stworzenie stanowisk pracy dla osób zajmujących się treścią jest droższe niż stanowiska pracy w telekomunikacji - transfer zysków z branży telekomunikacyjnej do producentów treści spowoduje ogólny spadek zatrudnienia.

Neutralność technologiczna

Neutralność technologiczna jest to zasada funkcjonowania państwa nakazująca jego organom stosowanie otwartych standardów technologicznych wszędzie tam, gdzie tylko są one dostępne. Dzięki temu każdy dostawca ma mieć możliwość stworzenia własnych rozwiązań technologicznych realizujących potrzeby państwa, a każdy obywatel wolny wybór najodpowiedniejszego spośród dostępnych narzędzia.

Aktualizacja: 28 kwietnia 2010 17:54

Dodaliśmy informacje na temat koncepcji neutralności technologicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200