Utajniony Miedzeszyn

Zamknięta sesja dotycząca tworzenia bezpiecznej sieci dla administracji państwowej zakończyła siódme seminarium w Miedzeszynie.

Zamknięta sesja dotycząca tworzenia bezpiecznej sieci dla administracji państwowej zakończyła siódme seminarium w Miedzeszynie.

Po raz pierwszy tegoroczne seminarium w Miedzeszynie pod hasłem "Bezpieczna eksploatacja sieci" zorganizowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa wspólnie z Komendą Główną Policji. Dwie poprzednie konferencje były organizowane przez NASK i Telekomunikację Polską SA. "Wybór policji na współorganizatora podyktowany był w tym roku koniecznością realizacji wspólnych projektów, jak WARMAN i POLWAN" - stwierdził Maciej Kotarski, wicedyrektor Biura Informatyki Komendy Głównej Policji i jednocześnie członek rady programowej seminarium.

Siódme już spotkanie w Miedzeszynie, które odbyło się pod koniec maja br., podzielono na pięć tematycznych bloków: bezpieczne korzystanie z sieci teleinformatycznych, usługi w sieciach teleinformatycznych dla nauki, urzędów i instytucji, prezentacja rozwiązań praktycznych i technicznych, a także oferta i bezpieczeństwo sieci POLWAN. Ostatni temat wzbudził najwięcej emocji wśród uczestników miedzeszyńskiego seminarium. Po raz pierwszy przedstawiciele NASK i administracji państwowej mogli - na zamkniętej dla prasy i publiczności sesji - porozmawiać o ofercie i bezpieczeństwie w sieci POLWAN. "Sądzę, że niektórzy po raz pierwszy dowiedzieli się o tej sieci" - zauważył Maciej Kotarski.

Zdaniem przedstawicieli policji, nie znane są jeszcze założenia sieci POLWAN, termin rozpoczęcia jej budowy, nie wiadomo też, kto ma sfinansować jej realizację. "Wiemy, że chcemy zbudować bezpieczną sieć dla administracji państwowej, której szkielet już powstaje w postaci WARMAN-a i PeselNetu" - podkreślił Maciej Kotarski, dodając jednocześnie, że POLWAN nie będzie konkurencyjną siecią dla PeselNetu, a raczej będzie to rozwiązanie uzupełniał. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się prace nad budową sieci.

Wiele miejsca organizatorzy przeznaczyli na prezentację "bezpiecznych" dla administracji rozwiązań łączenia się z Internetem. W ramach pokazu własne rozwiązania przedstawiły firmy teleinformatyczne m.in. Siemens-Nixdorf, który stworzył sieć na potrzeby seminarium, Sun Microsystems, Cisco i Gandalf. "Ważne, że - w przeciwieństwie do poprzednich spotkań w Miedzeszynie - firmy nie traktowały nas po macoszemu" - powiedział informatyk administracji centralnej, proszący o zachowanie anonimowości. "Tym razem wszyscy wiedzieli, że na sali są profesjonaliści, dla których sieć rozległa jest chlebem powszednim, i prezentacje miały charakter merytoryczny" - dodał.

O Internecie i możliwości włączenia administracji państwowej do globalnej sieci w niezmiennie sceptyczny sposób wypowiadali się przedstawiciele policji i UOP. "Nasze stanowisko w tej sprawie, że dostęp do Internetu powinien odbywać się na fizycznie wydzielonych od sieci stanowiskach, po seminarium nie uległo istotnej zmianie. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z czystym zaproszeniem do buszowania w sieci" - stwierdził Maciej Kotarski.

"Chcemy zbudować bezpieczną sieć dla administracji państwowej, której szkielet już powstaje w postaci WARMAN-a i PeselNetu" - Maciej Kotarski, Biuro Informatyki KGP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200