Usterka w Windows 10 powoduje błędne zamykanie systemu

Wielu użytkowników systemu Windows 10 informowało w ostatnich miesiącach, że nie mogą zamknąć komputera, gdyż uniemożliwia im to jakaś tajemnicza aplikacja „G”. Niektórzy są tym bardzo zaniepokojeni sądząc, że może to być wirus czy złośliwe oprogramowanie. Okazuje się, że nie to żaden malware, ale błąd znajdujący się w samym systemie operacyjnym.

Jest to błąd polegający na tym, że Windows raportuje w nieprawidłowy sposób przyczynę zawieszenia się komputera i następnie blokuje proces jego zamykania. Winne jest tu oprogramowanie Blocked Shutdown Resolver, które zarządza tym procesem.

Pojawiająca się wtedy na ekranie tajemnicza litera „G” wskazuje na program GDI+ (w nie żaden malware), który w pewnym momencie uczestniczy w procesie zamykania systemu.

Zobacz również:

Proszę zatem w takim momencie (to jest wtedy, gdy komputer nie zamyka się, a na ekranie pojawi się owa feralna litera G) nie panikować. Należy wtedy po prostu wymusić ręcznie zamknięcie systemu.

Mamy też dobrą wiadomość. Błąd ten został już zlokalizowany i likwidująca go poprawka pojawi się w kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 10 (oznaczonej nazwą Windows 10 20H1), która zostanie udostępniona użytkownikom w przyszłym roku.


TOP 200