Ustawa z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności

Art. 22. Minister Łączności, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i po zasięgnięciu opinii właściwych komisji sejmowych, określa politykę gospodarowania częstotliwościami w kraju.

Art. 23. 1. Minister Łączności przydziela podmiotom, które złożyły wniosek o wydanie zezwolenia na używanie urządzeń radiokomunikacyjnych, częstotliwości i sygnały identyfikacyjne dla tych urządzeń, z zastrzeżeniem art. 24 i 25.

2. Do przydziału częstotliwości stosuje się odpowiednio art. 14-19, z zastrzeżeniem ust. 3-5.

3. W wypadku braku możliwości przydzielenia częstotliwości wszystkim ubiegającym się podmiotom, Minister Łączności określa warunki, na jakich powinny być wykorzystywane określone częstotliwości, a następnie może ogłosić konkurs na ich przydział.

4. Minister Łączności określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb przeprowadzania konkursu, o którym mowa w ust. 3.

5. Minister Łączności, niezależnie od przyczyn określonych w art. 18, może odmówić przydzielenia częstotliwości w wypadku:

1) braku wolnych częstotliwości na obszarze, na którym zamierza działać wnioskodawca

2) braku możliwości zapewnienia ochrony wolnych częstotliwości przed zakłóceniami.

Art. 24. 1. Ustalenie warunków, o których mowa w art. 23 ust. 3, w zakresie przydziału częstotliwości dla podmiotów, które złożyły wniosek o wydanie zezwolenia na używanie urządzeń radiokomunikacyjnych przeznaczonych do nadawania programów radiofonicznych lub telewizyjnych przeznaczonych do powszechnego odbioru, następuje w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.

2. Przydział częstotliwości dla podmiotów, o których mowa w ust. 1, a także ogłaszanie konkursu na ten przydział następuje w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.

Art. 25. Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych przydziela częstotliwości lub przedziały częstotliwości Siłom Zbrojnym oraz jednostkom organizacyjnym podległym Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Art. 26. 1. Podmioty, które uzyskały przydział częstotliwości, uiszczają roczne opłaty za ich używanie, a w razie opóźnienia w uiszczeniu tych opłat - płacą odsetki ustawowe.

2. Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Finansów określi, w drodze rozporządzenia, wysokość i sposób uiszczania opłat, o których mowa w ust. 1.

3. Opłaty, o których mowa w ust. 1, są pobierane i stanowią dochód PAR.

4. Do opłat pobieranych przez PAR stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Art. 27. Minister Łączności w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określa, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb wydawania świadectwa radiooperatora w służbie lotniczej, w służbie morskiej i żeglugi śródlądowej, a także w radiowej służbie amatorskiej oraz wysokość opłat za te świadectwa.

Art. 28. 1. Sieci, linie i urządzenia telekomunikacyjne zakładane i używane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są ewidencjonowane.

2. Operatorzy sieci, linii i urządzeń telekomunikacyjnych, o których mowa w ust. 1, dostarczają zbiorczych danych potrzebnych do ewidencji.

3. Minister Łączności określa zakres i sposób prowadzenia ewidencji oraz organy właściwe w tych sprawach.

4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, które zadania określone w tych przepisach wykonują we własnym zakresie.

Art. 29. 1. Organy Ministra Łączności wykonują kontrolę linii, urządzeń i sieci telekomunikacyjnych, a także kontrolują przestrzeganie wykorzystania przydzielonych częstotliwości, znaków wywoławczych oraz sygnałów identyfikacyjnych.

2. Kontroli podlega w szczególności eksploatacja linii, urządzeń i sieci telekomunikacyjnych, zgodność ich pracy z obowiązującymi przepisami oraz zgodność wykonywanej działalności z warunkami określonymi w zezwoleniu.

3. Pracownikom organów kontroli przysługuje, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, prawo:

1) wstępu do pomieszczeń kontrolowanej jednostki oraz obiektów i nieruchomości, na których znajdują się bądź są zakładane sieci, linie i urządzenia telekomunikacyjne

2) przeprowadzania oględzin sieci, linii i urządzeń oraz dokonywania badań i pomiarów.

4. Kierownicy kontrolowanych jednostek są obowiązani zapewnić warunki sprawnego przeprowadzenia kontroli oraz udostępnić pracownikom organu kontroli materiały i dokumenty niezbędne do kontroli, a także udzielić niezbędnych informacji.

5. W razie stwierdzenia, że stan rzeczowy lub techniczny albo praca linii i urządzeń telekomunikacyjnych są niezgodne z obowiązującymi przepisami lub warunkami zezwolenia, powodują zakłócenia w działaniu innych linii i urządzeń telekomunikacyjnych - organ przeprowadzający kontrolę wydaje decyzję administracyjną, w której określa zakres naruszeń i termin usunięcia nieprawidłowości.

6. Organ przeprowadzający kontrolę jest organem egzekucyjnym w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym.

7. Organ przeprowadzający kontrolę jest obowiązany sporządzić protokół z przeprowadzonej kontroli, podpisany przez pracownika przeprowadzającego kontrolę oraz kierownika kontrolowanej jednostki.

8. Przepisów ust. 1-7 nie stosuje się do jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, które zadania określone w tych przepisach wykonują we własnym zakresie.


TOP 200