Uśpiona energetyka?

CIO: Co zrobić z polskim prawem, żeby przyspieszyć projekty i wdrożenia w energetyce?

Grzegorz Antonowicz, radca prawny w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński: Jeśli chodzi o sytuację prawną, w której obecnie funkcjonują systemy informatyczne w przedsiębiorstwach energetycznych, to tak naprawdę nie ma jednego optymalnego rozwiązania, które mogłoby zostać wdrożone. Ani na płaszczyźnie zmian, jeśli chodzi o przepisy prawne, ani na płaszczyźnie ewentualnych działań ze strony pionów IT przedsiębiorstw energetycznych. Zawsze najważniejsza jest ścisła współpraca działu IT w przedsiębiorstwie, w którym wdrażane jest oprogramowanie, oraz dostawcy oprogramowania. Jako osoba trzecia, niezwiązana z żadną ze stron, myślę, że to jest najważniejszy punkt, który może i który moim zdaniem powinien zostać poprawiony. Nieraz spotykałem się z sytuacjami, w których właśnie w tym miejscu brakowało zrozumienia. Nie zawsze dostawca oprogramowania rozumiał zapotrzebowanie przedsiębiorstwa (nie tylko w branży energetycznej), natomiast ze strony osób zarządzających przedsiębiorstwem nie zawsze był dawany pełen komunikat (m.in. właśnie w dziale IT), jak wielki wysiłek ze strony spółki jest konieczny do wdrożenia danej aplikacji. To nie jest tylko kwestia zmian w prawie, jakie mogą mieć miejsce, ale przede wszystkim bardziej efektywnej i bardziej szczegółowej współpracy pomiędzy dostawcą oprogramowania a spółką, w której to oprogramowanie jest wdrażane.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

CIO: Panie Leszku, dlaczego pan wyjechał do IFS w Norwegii, czy właśnie dlatego, że nie za wiele się dzieje w Polsce?

Uśpiona energetyka?
Leszek Dembiński, IFS: Odpowiedź jest prosta. Całe życie pracowałem w energetyce, wdrażałem systemy informatyczne. IFS w Polsce jest liderem, jeżeli chodzi o energetykę wytwórczą. Wśród naszych klientów są m.in.: PGE Elektrownia Bełchatów SA, Południowy Koncern Energetyczny SA, Elektrownia Kozienice i Vattenfall Heat Poland. Byłem mocno zaangażowany przy wdrożeniach systemu IFS Applications u wielu z nich. Natomiast w ostatnich latach pojawiły się nowe, ciekawe projekty za granicą, w energetyce norweskiej. Kilka lat temu dostałem propozycję od norweskiego oddziału IFS i musiałem szybko podjąć decyzję. Wyjechałem do Norwegii, ale wrócę, kiedy pojawią się kolejne ciekawe projekty w polskiej energetyce. Będę mógł się podzielić nowymi doświadczeniami i pomysłami oraz wiedzą, którą zdobyłem w Skandynawii.

Skandynawskie doświadczenia

Leszek Dembiński, IFS Scandinavia

IFS ENKAM to wersja systemu IFS opracowana dla sektora energetycznego w Norwegii. Rozwiązanie zostało wdrożone w październiku i listopadzie 2007 r. jednocześnie u trzech klientów. Były to firmy: Statnett SF (operator norweskiego systemu elektroenergetycznego), Energiselskapet Buskerud AS (koncern energetyczny w południowej Norwegii) oraz Hafslund ASA (największy norweski koncern energetyczny).


TOP 200