Usługi storage według Gartnera

Gartner opublikował raport "Magic Quadrant for Storage Services" dotyczący drugiego kwartału 2007 r. Na czołowych miejscach "magicznego kwadratu" znalazły się firmy EMC i IBM Global Technology Services.

Zdaniem Gartnera w 2006 r. światowy rynek usług związanych z pamięciami masowymi był wart 25 mld USD, a czego prawie 10 mld USD stanowiły usługi wsparcia sprzętowego. Roczny wzrost na tym rynku oscyluje wokół 8%, co w 2010 r. da roczną wartość na poziomie 33 mld USD.

Usługi storage według Gartnera

W ciągu ostatnich pięciu lat rynek usług storage bardzo rozwinął się. Takie firmy jak Dell, EMC, NetApp i HDS dokonały dużych inwestycji w tym kierunku, rozbudowując swoją ofertę od zwykłych usług implementacji do zaawansowanych usług konsultingu i zarządzania.

Według analityków rynek usług związanych z pamięciami masowymi wchodzi w dojrzałą fazę. Świadczy o tym m.in. fakt, że prawie wszyscy gracze w gartnerowskim kwadracie umieszczeni zostali w kategoriach "Leaders" oraz "Challengers". Jedynie Brocade został rozpoznany jako gracz niszowy. Firma ta kupiła przedsiębiorstwo McData w styczniu 2007 r. wraz z oferowanymi przezeń zaawansowanymi usługami replikacji danych na duże odległości w rozległych sieciach SAN. To uczyło Brocade firmą specjalistyczną, plasującą się w kwadracie dla niszowych graczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200