Usługi 4G najmniej kosztują w krajach UE

Firma konsultingowa TLC (zajmująca się rynkiem telekomunikacyjnym) przeprowadziła badanie dotyczące usług 4G świadczonych przez 130 operatorów działających w 70 krajach na całym świecie. Wynika z niego, że najmniej za usługi 4G płacą obecnie obywatele państw należących do UE (Unia Europejska). TLC chwali szczególnie Francję, gdzie usługi transmitowania danych przez sieci 4G kosztują tyle samo co podobne usługi wykorzystujące sieci 3G.

TLC zwraca uwagę na fakt, że w ostatnim czasie rośnie liczba operatorów, którzy w ramach promocji oferują usługi 4G po obniżonych cenach oraz udzielają na nie sporych rabatów. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie wielu operatorów (np. Vodafon) obniżyło niedawno ceny usług 4G o 40% (o tyle mniej płaci użytkownik przez pierwszy rok, przy zawarciu umowy na dwa lata).

Niektórzy europejscy operatorzy 4G oferują usługi 4G w postaci pakietów pre-pay. Dobrym przykładem takiego podejścia jest usługa EE (Everything Everywhere) oferowana od niedawna przez jednego z operatorów działających w Wielkiej Brytanii.

Kolejnym trendem, jaki można zaobserwować na tym rynku, jest oferowanie transmisji 4G w postaci taniej, dodatkowej usługi dołączanej do standardowego pakietu. Taktykę taką przyjęła np. włoska firma telekomunikacyjna TIM (Telecom Italia Mobile). Użytkownik pakietu Internet Plus może wtedy za pięć euro miesięcznie wykupić dodatkową usługę 4G, dzięki której pobiera dane z szybkością dochodzącą do 70 Mb/s.

TCL podaje też, ile użytkownicy w poszczególnych krajach świata płacą obecnie średnio za przesłanie jednego gigabajta danych przez sieć 4G. I tak w krajach należących do Unii Europejskiej jest to 1,75 USD, w pozostałych krajach europejskich 2,17 USD, w krajach leżących na Bliskim Wschodzie 2,63 USD, w Ameryce 4,97 USD, w krajach leżących w rejonie Azji-Pacyfiku 5.07 USD, a w krajach afrykańskich 9,11 USD.


TOP 200