Usługa satelitarnego dostępu do internetu Starlink rośnie w siłę

Firma SpaceX podaje, że z jej usługi satelitarnego dostępu do internetu Starlink korzysta obecnie ponad 10 tys. użytkowników na całym świecie. Informacja ta znalazła w piśmie skierowanym w tym tygodniu przez SpaceX do FCC (Federalna Komisja Łączności USA), w którym firma prosi o dopełnienie formalności prawnych, dzięki czemu będzie mogła szybko skorzystać z przyznanych jej dotacji na rozwój projektu.

Starlin

Warto przypomnieć, że usługa miała swoją premierę cztery miesiące temu i znajduje się obecnie w testowej fazie beta swojego rozwoju. W grudniu zeszłego roku, rząd amerykański przyznał firmie SpaceX dotację z funduszy federalnych w wysokości 900 mln USD na rozbudowę satelitarnej sieci Starlink. Pieniądze te trafią jednak do firmy dopiero po dopełnieniu różnego rodzaju formalności administracyjnych.

Okazuje, że przyznanie firmie SpaceX dotacji na ten projekt spotkało się w USA ze stanowczym sprzeciwem ze strony mniejszych dostawców usług internetowych. Argumentują oni, że FCC pospieszyło się z decyzją, gdyż zaprojektowany przez SpaceX system satelitarnego dostępu do internetu bazuje na niesprawdzonej do końca technologii.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Ten chiński smartfon może wymieniać dane tekstowe z satelitami

Technologia ta jest obecnie testowana w ramach firmowej inicjatywy, której firma SpaceX nadała nazwę „Better Than Nothing Beta”. W pierwszej fazie tego testu z usługi satelitarnego dostępu do internetu mogą korzystać osoby zamieszkujące północne stany USA oraz niektóre części Kanady i Europy. Użytkownicy brytyjscy korzystający z tej usługi donoszą, że prędkości przesyłu danych wahają się od 50 do150 Mb/s. Usługa nie jest najtańsza, gdyż miesięczny abonament wynosi 99 USD miesięcznie plus jednorazowa opłata za router Wi-Fi, antenę i terminal w wysokości 499 USD.

Do tej pory firma umieściła w kosmosie ponad 1000 satelitów Starlink, ale do zakończenia całego projektu jest jeszcze długa droga. Finał nastąpi dopiero w połowie 2027 roku i wtedy wokół Ziemi krążyć będzie ok. 42 tysięcy satelitów Starlink.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200