Usługa Starlink będzie dostępna również w Polsce

Elon Musk powiedział, że usługa kosmicznego dostępu do internetu może być dostępna na całym świecie wcześniej niż to pierwotnie zapowiadano, czyli już od sierpnia tego roku. Obecnie z usługi Starlink korzysta ok. 70 tys. użytkowników, ale firma SpaceX spodziewa się, że za rok liczba ta może sięgnąć pół miliona.

Usługa Starlink będzie dostępna również w Polsce

Tempo wdrażania tego rodzaju dostępu do internetu w poszczególnych krajach będzie zależeć od tego, jak szybko lokalna administracja będzie wydawać pozwolenia na świadczenie takiej usługi. Od strony technicznej nie ma obecnie żadnych przeszkód, aby mieszkańcy wszystkich krajów na świecie mogli się łączyć się z internetem za pośrednictwem krążących wokół Ziemi satelitów. Jedyne obszary, na których nie można skorzystać z takiej usługi, to biegun północny i południowy. Jednak za sześć miesięcy również stamtąd będzie się można łączyć z internetem.

Musk poinformował, że firma póki co oferuje usługę po promocyjnych cenach, nie generuje zysków, ale przynosi straty. Sam terminal instalowany po stronie klienta kosztuje 1000 USD, a SpaceX sprzedaje go za 500 USD.

Zobacz również:

Na razie popyt na usługę rośnie z miesiąca na miesiąc. Tylko w maju usługę zamówiło pół miliona osób. Jest więc szansa, że z czasem firma SpaceX zacznie na niej zarabiać i inwestycja – która według szacunków kosztowała ok. 30 mld USD – zacznie się zwracać.

Jest szansa, że niedługo również polscy użytkownicy będą mogli korzystać z satelitarnego dostępu do internetu. Pierwszy krok został już zrobiony, w maju tego roku Elon Musk założył w Polsce filię swojej firmy, która będzie się ubiegać o przyznanie jej licencji na świadczenie takich usług. To spółka Starlink Poland z siedzibą w Warszawie, w której 99 proc. udziałów należy do holenderskiego podmiotu Starlink Holdings Netherlands B.V.

Aby rozpocząć działalność, spółka Starlink Poland musi uzyskać koncesję, którą przyznaje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, SpaceX prowadzi już na te temat wstępne rozmowy z UKE. Są już pierwsze informacje o tym, ile taka usługa będzie kosztować. Będą sobie na nią mogli pozwolić tylko nieliczny, gdyż ma to być miesięczna opłata ok. 450 złotych. A do tego trzeba doliczyć koszt sprzętu i jego instalacji, co ma kosztować 2,5 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200