Urzędy skarbowe w sieci

W dwóch urzędach skarbowych zostaną uruchomione pilotażowe instalacje komputerów sieciowych.

W dwóch urzędach skarbowych zostaną uruchomione pilotażowe instalacje komputerów sieciowych.

Ministerstwo Finansów współpracuje z dwiema firmami, które dostarczą i zainstalują na początku 1999 r. komputery sieciowe (NC) w dwóch urzędach skarbowych. "Instalacje próbne mają wykazać czy komputery sieciowe nie spowodują zbytniego obciążenia naszej sieci i umożliwią sprawną pracę. W każdym z dwóch wybranych przez nas urzędów zainstalujemy kilkadziesiąt tego typu urządzeń" - mówi Michał Zalewski, dyrektor departamentu informatyki Ministerstwa Finansów.

Połowa NC-tów

Jedna z instalacji pilotażowych będzie oparta na rozwiązaniach IBM, druga - Sun Microsystems. Każdy z projektów będzie kosztować Ministerstwo Finansów ok. 200 tys. zł. Urzędnicy będą mieli za ich pośrednictwem dostęp zarówno do systemu Poltax, jak i podstawowych aplikacji biurowych (edytora tekstów i arkusza kalkulacyjnego). "Będzie to ten sam system Poltax, który wykorzystują pracownicy pracujący na PC. Jedyną różnicą będzie zastosowanie serwera aplikacji znajdującego się między komputerem sieciowym a bazą danych" - mówi Michał Zalewski. W ciągu kilku lat najprawdopodobniej nawet 50% z 15 tys. komputerów PC, stosowanych przez Ministerstwo Finansów i ok. 350 urzędów skarbowych w Polsce, zostanie zamienionych na komputery sieciowe. "Nie możemy zamienić od razu wszystkich maszyn. Udział NC będzie jednak rósł z roku na rok" - twierdzą przedstawiciele resortu.

Mniej problemów

Główne korzyści przemawiające za wymianą tradycyjnych komputerów i terminali znakowych na NC to przede wszystkim niższa cena i prostsze zarządzanie. Użytkownicy nie mogą sami instalować aplikacji, a jedynie korzystać z udostępnionych im przez administratorów. Centralnie następuje także aktualizacja nowych wersji oprogramowania.

"Urzędnicy nie będą musieli teraz korzystać w pracy z dwóch komputerów, aby napisać coś w edytorze tekstów lub połączyć się z systemem Poltax" - twierdzą pracownicy departamentu informatyki ministerstwa.

Co nowego w Poltaxie

Ministerstwo Finansów prowadzi obecnie prace nad dostosowaniem systemów do nowego podziału administracyjnego. Dotyczy to głównie przenoszenia danych podatników do różnych urzędów, których zasięg działania zostanie zmieniony. We wrześniu br. uruchomiono Krajową Ewidencję Podatników, w której znajdują się informacje o wszystkich osobach i firmach płacących podatki. Pracuje ona na serwerze Sun Enterprise 2000, ale do końca roku będzie przeniesiona na model serii 3500. Dobiega końca wdrożenie modułów finansowych w urzędach skarbowych, a w II kwartale 1999 r. rozpocznie się instalacja systemu egzekucji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200