Urządzenie internetowe IBM

Wiedząc o tym, że internetowe urządzenia serwerowe robią ostatnio dużą karierę, IBM wprowadził też do swojej oferty produkt tego typu, o nazwie ICA ($Internet Caching Appliances$).

Wiedząc o tym, że internetowe urządzenia serwerowe robią ostatnio dużą karierę, IBM wprowadził też do swojej oferty produkt tego typu, o nazwie ICA (Internet Caching Appliances).

Jest to urządzenie oparte na architekturze stosowanej w serwerach linii xSeries. Jak sama nazwa wskazuje (cache), jest to bufor, czyli urządzenie serwerowe, które przechowuje w swojej pamięci dane dostarczane przeglądarkom (strony webowe). ICA powoduje, że klient czeka dużo krócej na wyświetlenie strony WWW. A jest to bardzo ważne, ponieważ badania przeprowadzone na rynku amerykańskim wykazują, że 25 proc. użytkowników rezygnuje z usług serwera webowego, jeśli czas oczekiwania na dane przekracza 8 s.

Zobacz również:

ICA spełnia więc rolę akceleratora, zwiększającego wydajność aplikacji webowych. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o dostawcach usług internetowych, którzy chcą się zmieścić we wspomnianych powyżej 8 sekundach (bufor zwrotny), chociaż można go też instalować po stronie klientów (zwykły bufor proxy). Jeśli chodzi o oprogramowanie zarządzające buforem ICA, to jest to program noszący nazwę Volera Excelerator 2.0. Testy wykazują, że ICA może zwiększyć wydajność aplikacji webowej nawet dziesięciokrotnie. Jest to jeden z najwydajniejszych buforów webowych, który może obsłużyć do 20 tys. żądań na sekundę i zawiadywać jednocześnie kilkudziesięcioma tysiącami połączeń.

Użytkownik może wybrać urządzenie ICA oparte na architekturze eSeries typu x220, x330 lub x340, z tym że najwydajniej pracują urządzenia x340. Jeśli chodzi o konstrukcję mechaniczną, to można wybrać urządzenie przystosowane do instalowania w szafie (1U, 2U, 3U i 4U) lub urządzenie wolno stojące (wieża o wysokości 4U). Wszystkie urządzenia są wyposażone w jeden procesor Pentium III 866 MHz, a w najwydajniej pracującym buforze ICA można zainstalować do 3 GB pamięci RAM (ECC) i dyski twarde o ogólnej pojemności 109,2 GB. Bufor taki może być wyposażony w 5 gniazd (karty) i w 7 kieszeni (pamięć masowa, dyski twarde o pojemności 18,2 GB).

IBM oferuje trzy modele buforów typu "forward" (do instalowania po stronie klientów):

1. Model 8645-34X oparty na architekturze x220; wieża o wysokości 4U lub urządzenie do instalowania w szafie (4U); wydajność - 200 uderzeń na sekundę; pamięć masowa - dysk twardy 18,2 GB z możliwością powiększenia.

2. Model 8654-37X; urządzenie do instalowania w szafie; wysokość 1U; określone jako bufor obsługujący grupę roboczą; wydajność 300 uderzeń na sekundę; pamięć masowa - 2 dyski twarde 18,2 GB z możliwością powiększenia.

3. Model 8656-45X oparty na arkitekturzez x330; urządzenie do instalowania w szafie; wysokość 3U; określone jako bufor do obsługi całego oddziału firmy; wydajność 500 uderzeń na sekundę; pamięć masowa - 3 dyski twarde 18,2 GB z możliwością powiększenia.

Dostępne są też dwa modele buforów typu "reverse" (do instalowania po stronie serwerów webowych):

1. Model 8654-38X oparty na architekturze x330; urządzenie do instalowania w szafie; wysokość 1U; określone jako bufor obsługujący grupę roboczą; urządzenie zdolne obsłużyć do 5000 żądań na sekundę, mogące świadczyć usługi czterem serwerom webowym; pamięć masowa - dysk twardy 18,2 GB z możliwością powiększenia.

2. Model 8656-47X oparty na architekturze x340; urządzenie do instalowania w szafie; wysokość 3U; określone jako bufor obsługujący całe przedsiębiorstwo; urządzenie zdolne obsłużyć do 15 tys. żądań na sekundę, mogące świadczyć usługi dwunastu serwerom webowym; pamięć masowa - 3 dyski twarde 18,2 GB z możliwością powiększenia.


TOP 200