Urządzenia połączone

Na tegorocznych targach NetWorld+Interop w Atlancie najwięcej uwagi poświęcono produktom integrującym transmisję danych i głosu.

Na tegorocznych targach NetWorld+Interop w Atlancie najwięcej uwagi poświęcono produktom integrującym transmisję danych i głosu.

Prestiżowe targi NetWorld+Interop co roku są okazją do premierowych pokazów produktów sieciowych. Tu zwykle koncerny teleinformatyczne prezentują technologie, które trafią na rynek w ciągu najbliższego roku.

Głos w sieci

Firma Cisco Systems prezentowała rozwiązania do telefonii w sieciach IP. AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data) to oficjalna nazwa tej nowej architektury, w ramach której są grupowane wszystkie rozwiązania zintegrowanej transmisji danych i głosu.

W Atlancie firma pokazała nowe produkty - Call Manager 2.4, Cisco Media Convergence Server 7830, dwie cyfrowe bramki telefoniczne: DT-24+ i DE-30+ oraz dwa modele telefonów włączanych bezpośrednio do sieci komputerowej i pracujących na bazie protokołu IP.

CallManager to oprogramowanie realizujące podstawowe funkcje centrali telefonicznej, służące do sygnalizowania, zestawiania połączeń pomiędzy telefonami IP i zawierające funkcje dodatkowe, takie jak prosty system poczty głosowej. Działa na platformie Windows NT i jest zarządzane z poziomu przeglądarki internetowej.

Cisco Media Convergence Server 7830 to dedykowany, prekonfigurowany serwer wyposażony w oprogramowanie CallManager 2.4, pełniący funkcję centrali telefonicznej wzbogaconej w interfejs H.323. Jego cena w USA wynosi ok. 15 tys. USD. Cyfrowe bramki telefoniczne kosztują 10-12 tys. USD. Architektura AVVID obejmuje także routery i przełączniki zoptymalizowane do przesyłania danych i głosu, produkty unified messaging, przejętej przez Cisco firmy Amteva Technologies i oprogramowanie call center firmy GeoTel. Dodatkowe informacje o architekturze AVVID można uzyskać pod adresemhttp://www.cisco.com/warp/public/779/largeent/issues/dvvi/

Novell w natarciu

Podczas NetWorld+Interop firma Novell zapowiedziała wprowadzenie na rynek oprogramowania NetWare Cluster Services dla NetWare 5 i serwera firewall dla systemu Windows NT. Poinformowała też o porozumieniu z IBM, który ma wprowadzić na rynek dedykowane urządzenia buforujące oparte na technologii Novell Internet Caching System.

Rozwiązanie NetWare Cluster Services for NetWare 5 umożliwia połączenie 2-8 czteroprocesorowych serwerów Net-Ware w klaster przy wykorzystaniu współdzielonej pamięci masowej. Według zapewnień Novella, oprogramowanie można także skalować nawet do 32 serwerów pracujących w ramach jednego klastra (firma zaprezentowała już rozwiązanie wykorzystujące 12 serwerów). Administrator zarządza pracą klastra z poziomu konsoli ConsoleOne lub przeglądarki internetowej. Oprogramowanie pojawi się na rynku w połowie października br. w cenie 5000 tys. za licencję na jeden serwer w klastrze.

Novell FireWALL for NT to oprogramowanie firewall, przeznaczone dla systemu Windows NT. Produkt ten powstał bezpośrednio w wyniku przejęcia firmy Ukiah Software, którą Novell zakupił w czerwcu br. Novell FireWALL for NT obsługuje protokół LDAP. Jest zintegrowany zarówno z domenami Windows NT, jak i z usługami katalogowymi NDS. Może nie tylko filtrować przesyłane dane w zależności od ich typu, nadawcy i odbiorcy, ale także przydzielać dedykowane, określone pasmo sieciowe na potrzeby różnego typu transmisji. Pakiet udostępnia interfejsy API umożliwiające wzbogacenie jego funkcjonalności w skanowanie wirusów, filtrowanie niepożądanych adresów URL itp.

Funkcja przydzielania pasma w zależności od typu transmisji jest realizowana przez zintegrowany z firewallem moduł Bandwidth Traffic Manager. Za ok. 2250 USD można je zainstalować na jednym serwerze, z którego korzysta 25 użytkowników (przy łączu 128 Kb/s). W maksymalnej konfiguracji pakiet jest dostępny z licencją umożliwiającą regulowanie ruchu na łączu o przepustowości 100 Mb/s.

Novell FireWALL for NT ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.


TOP 200