Urządzenia i usługi

W centrum uwagi tegorocznej edycji Microsoft Technology Summit znalazły się: mobilny system operacyjny, analiza danych oraz usługi i oprogramowanie dostępne z chmury.

Ogłoszoną wcześniej koncepcję trzech ekranów, rozwój naturalnego interfejsu oraz przetwarzanie w chmurze uzupełnia dziś strategia "urządzenia i usługi". Jej celem jest tworzenie oprogramowania, które sprawia, że zarówno sprzęt, jak i usługi oferowane w cloud computing mogą odpowiadać na potrzeby klientów końcowych i biznesowych.

Dariusz Piotrowski, dyrektor techniczny polskiego biura Microsoft

Dariusz Piotrowski, dyrektor techniczny polskiego biura Microsoft, otwierając sesję generalną MTS 2011, podkreślał, że ogłoszoną wcześniej koncepcję trzech ekranów, rozwój naturalnego interfejsu oraz przetwarzanie w chmurze uzupełnia dziś strategia "urządzenia i usługi". "Jej głównym celem jest tworzenie oprogramowania, które sprawia, że zarówno sprzęt, jak i usługi oferowane w cloud computing mogą odpowiadać na potrzeby klientów końcowych i biznesowych" - mówi Dariusz Piotrowski.

Związek Microsoft z Nokią

Produktowe prezentacje podczas sesji generalnej MTS dotyczyły Windows Phone 7.5, SQL Server 2012 i Windows Intune. "Nasz system dla telefonów komórkowych potrafi wydobyć z tych urządzeń przydatne funkcje, które do tej pory nie były tak łatwo dostępne" - przekonywał Dariusz Piotrowski. Istotne są aplikacje na mobilną platformę Microsoftu, dlatego w programie konferencji poświęcono sporo miejsca tematyce ich budowy. MTS 2011 odbywał się kilka dni przed ważną konferencją Nokii, z którą Microsoft zawarł strategiczne porozumienie. Fiński producent podał już szczegóły nowych modeli urządzeń po raz pierwszy wykorzystujących mobilny system Microsoftu, w tym modelu Nokia Lumia.

Gościem specjalnym MTS był Waldemar Sakalus, wiceprezes Nokii, odpowiadający za Microsoft Alliance. Przypomniał, że pierwszy telefon Nokii z Windows Phone pojawił się niecały rok od podpisania porozumienia pomiędzy spółkami. Uchylił także nieco kulis negocjacji. Okazuje się, że Microsoft był trzecią rozważaną opcją. Nokia zastanawiała się w pierwszej kolejności, czy w nowej strategii nie postawić na system Meego, następnie czy nawiązać współpracę z Google w zakresie wykorzystania Androida. O wyborze Microsoftu zdecydował jednak ekosystem jego produktów i usług.

Waldemar Sakalus podzielił się jeszcze jedną anegdotą. Negocjacje pomiędzy firmami toczyły się w ścisłej tajemnicy. W obu spółkach wiedzę na ten temat miało zaledwie kilka osób. Na finałową fazę rozmów w styczniu 2011 r. kierownictwo Microsoftu wybierało się do Finlandii. Zła pogoda uniemożliwiła lądowanie prywatnego samolotu w Helsinkach, skierowany został do Sztokholmu. Stamtąd podróż była kontynuowana samolotem rejsowym. Niewiele zabrakło, aby zdekonspirować delegację z Redmond, ponieważ w pewnym momencie z lotniskowych głośników rozległo się: "Pasażer Steve Anthony Ballmer, proszę się zgłosić...". Jak się okazało, był problem z biletem szefa Microsoftu. Zdarzenie nie przeciekło od razu do mediów, a negocjacje sfinalizowano.

Sukces dzięki mobilności i chmurze

Przejawem poważnych planów Microsoftu wobec promowania mobilnej platformy jest druga edycja programu "Twoja Firma, Twoja Szansa na Sukces", w której można zgłaszać pomysły na biznes wykorzystujące nie tylko technologię Windows Azure (tak jak w 2010 r.), ale także Windows Phone. W programie mogą wziąć udział firmy oraz partnerzy tworzący oprogramowanie i aplikacje. Zwycięzcy programu otrzymają bezpośrednie wsparcie Microsoft w zakresie marketingu i sprzedaży rozwiązań stworzonych w ramach programu oraz nagrody pieniężne.

Pierwszy etap, w którym należy zgłosić pomysły na aplikacje, potrwa do 30 grudnia 2011 r. W zgłoszeniu należy opisać ideę rozwiązania, potencjał biznesowy oraz architekturę, na jakiej będzie oparte. Wszystkie otrzymane projekty będą szczegółowo analizowane przez komisję konkursową. Jury wybierze najlepsze z nich i zakwalifikuje je do kolejnego etapu, w którym należy stworzyć opisywane wcześniej rozwiązanie. Uczestnicy drugiego etapu otrzymają od Microsoft m.in. bezpłatne wsparcie techniczne w trakcie procesu tworzenia opisanych wcześniej rozwiązań, a także możliwość uczestnictwa w szkoleniach. Z przygotowanych rozwiązań zostanie wybranych 20 najlepszych, a ich autorzy wezmą udział w trzecim, finałowym etapie. Zwycięzców poznamy w maju 2012 r.

MTS 2011 był także okazją do prezentacji SQL Server 2012 i Windows Intune 2.0. Ten pierwszy to narzędzie, które pozwala w szybki sposób generować atrakcyjne wizualnie raporty na podstawie wewnętrznych danych firmowych, jak i danych dostępnych w Windows Azure Data Marketplace. Raport buduje się przez przeglądarkę i tam można go oglądać. Z kolei Windows Intune, czyli chmurowe narzędzia do zarządzania komputerami w firmie, ma właśnie drugą odsłonę. "Mniejsze firmy mogą skorzystać z rozwiązania, które wcześniej było tylko dla największych" - mówi Dariusz Piotrowski. Windows Intune 2.0 wprowadza możliwości administracji i zarządzania oprogramowaniem firm trzecich.

Gościem specjalnym MTS był także Miha Kralj, dyrektor ds. nowych technologii w Microsoft. Jest on odpowiedzialny za rozwój i działalność społeczności w Microsoft Enterprise Services, a także za rozwój zawodowy, współpracę i kwalifikacje liderów technicznych we wszystkich oddziałach Microsoft. Podczas prezentacji przedstawił kierunki rozwoju technologii i jej wpływ na życie ludzi. Podkreślił, że branża IT odgrywa ogromną rolę w zmianach cywilizacyjnych, a te przebiegają obecnie w tempie niespotykanym. Każda dziedzina życia zależy już w ogromnym stopniu od IT, a wciąż pojawiają się nowe - sieci społecznościowe, sieci sensorów, cyfrowy styl życia, transformacja w edukacji, nowe modele biznesowe...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200