Urządzenia domowe wymagają dziś najlepszych zabezpieczeń

Materiał promocyjny Jeśli wirus przedostanie się do sieci domowej, może on następnie trafić również na komputer służbowy. W dobie pracy zdalnej to coraz większe zagrożenie. Jak zatem zabezpieczyć prywatne urządzenia?

W domu korzystamy z wielu urządzeń podłączonych do internetu. To mogą być smartfony i laptopy, ale też smart lodówki czy kamery z monitoringu. Pandemia Covid-19 jednocześnie zmusiła większość organizacji do przejścia na pracę zdalną - i to w szybkim tempie. Jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo domowych urządzeń, nagle okazuje się, że zagrożone są nie tylko nasze prywatne dane, ale w dobie home office - również służbowe.

Biura domowe są na ogół zdecydowanie gorzej chronione niż biura służbowe, które wykorzystują silne firewalle i wysokiej klasy routery, a przy tym są zarządzane przez specjalistów z działu IT, znających się na cyberbezpieczeństwie.

Kiedy przebywamy w domu, pracodawcy nie są w stanie przewidzieć, z jakich urządzeń korzystamy i jaki jest ich poziom bezpieczeństwa. Użytkownicy często nie korzystają z uwierzytelniania dwuskładnikowego i innych z pozoru prostych zabezpieczeń. Do tego nierzadko wykorzystują prywatne urządzenia do pracy i vice versa. W rezultacie zagrożone są zarówno sprzęty domowe, jak i służbowe.

Zagrożenia są praktycznie wszędzie

W sieci spotkamy mnóstwo cyber zagrożeń. Jednym z najpopularniejszych jest phishing. Cyberprzestępcy podszywają się pod współpracowników lub zaufane organizacje i instytucje, by wysyłać e-maile oraz wiadomości w social mediach, które mają skłonić nas do przekazywania poufnych danych. Phishing stał się szczególnie niebezpieczny w ostatnim roku, ponieważ pojawiło się wiele nowych tematów, na których przestępcy opierają swoje kampanie - przykładowo wysyłają wiadomości dotyczące szczepionek czy leków na Covid-19. Nie brakuje też e-maili z sektora finansowego, w tym kryptowalut, gdzie niemal każdego dnia możemy otrzymać wiadomość, że ktoś próbuje przekazać nam za darmo znaczącą sumę pieniędzy. Wystarczy, że klikniemy „zgadzam się” i podamy własne dane...

Z licznych badan wynika, że od stycznia do marca 2021 r. cyberprzestępcy zrealizowali już ponad 45 mln prób phishingowych i tyle samo ataków związanych z plikami zainfekowanymi malware'em. Udało się też wykryć co najmniej 500 tys. ataków ransomware. Cyberprzestępcy nieustannie próbują wykraść nasze dane osobowe i finansowe, a także żerują na naiwności internautów, by ci przekazywali im swoje pieniądze w zamian za np. dostawę trudno dostępnego produktu.

Użytkownicy domowi często też padają ofiarą ataków, ponieważ nie mają zainstalowanych najnowszych uaktualnień systemowych. Dotyczy to jednak nie tylko komputerów, ale także pozostałych urządzeń, takich jak np. telewizor czy smartfon. Jeśli wszystkie urządzenia łączą się z tą samą siecią, wystarczy że cyberprzestępca przedostanie się do niej za pośrednictwem „słabego ogniwa", jakim może być niezabezpieczony telefon czy opaska fitness.

A to tylko niektóre z ataków, które są wymierzone w domowe sieci. Google zrealizował badanie, z którego wynika, że aż 52% użytkowników wykorzystuje to samo hasło dostępu w wielu urządzeniach i witrynach, a 33% nie aktualizuje regularnie swoich sprzętów i systemów. Aż 42% ankietowanych przyznało też, że kiedy doszło do naruszenia bezpieczeństwa, było to spowodowane złamaniem hasła. Powinniśmy również uważać na tzw. malvertising, czyli złośliwe reklamy internetowe, które wykorzystują luki w przeglądarkach www. Cyberprzestępcy tworzą kampanię np. z fałszywymi kuponami do wykorzystania w McDonalds i wyświetlają ją na Facebooku – po kliknięciu użytkownik jest proszony o pobranie pliku, który tak naprawdę okazuje się trojanem. Co ciekawe, nie jest to jedynie potencjalne zagrożenie - taki atak rzeczywiście miał miejsce!

Bezpieczne dane całej rodziny

Musimy też pamiętać, że z sieci domowej korzystają członkowie rodziny, a nie tylko my. Wystarczy że jedna osoba nie stosuje zasad bezpieczeńśtwa, albo zapomni o niektórych z nich. W momencie gdy cyberprzestępcy uda się to wykorzystać, nagle cała rodzina musi liczyć się z ryzykiem utraty danych i innych poufnych informacji. A warto podkreślić, że stracić możemy nie tylko wartościowe pliki z firmy lub prywatne, cyfrowe pamiątki. Może dojść również do utraty pieniędzy (cyberprzestępca wyczyści nam konto w banku), zablokowania dostępu do plików firmowych i żądania okupu, jak i wielu działań związanych z kradzieżą tożsamości i np. psuciem naszego dobrego imienia w sieci.

Aby poradzić sobie z nowoczesnymi zagrożeniami i mieć pewność, że urządzenia domowe są należycie zabezpieczone, warto zainwestować w oprogramowanie zabezpieczające najwyższej klasy. Pierwszym rozwiązaniem, jakie warto wziąć pod uwagę jest ESET Internet Security. To pakiet zabezpieczający, który zapewnia bardzo szeroką ochronę przed wszystkimi rodzajami złośliwego oprogramowania, m.in. wirusami, zagrożeniami szyfrującymi ransomware czy programami szpiegującymi.

Oprócz tego ESET Internet Security chroni przeglądarkę internetową podczas realizowania przelewów online i korzystania z e-portfeli, jak również zapewnia ochronę sieci domowej i podłączonych urządzeń, np. zabezpiecza przed niepowołanym dostępem do kamery internetowej.

ESET Internet Security to również doskonała ochrona antywirusa, której zaufało już ponad 110 mln użytkowników na całym świecie, w tym ponad 5 mln Polaków. Kolejną świetną funkcją pakietu jest Anti-Theft. Na czym polega? Pozwala zabezpieczyć komputer na wypadek kradzieży lub zgubienia. W razie straty zlokalizujemy utracone urządzenie na mapie i zidentyfikujemy nowego „właściciela" za pośrednictwem kamery wbudowanej w laptop. Wszystkie dostępne funkcje zapewniają świetny poziom bezpieczeństwa, a najlepsze jest to, że oprogramowanie działa w tle i nie ma dużego apetytu na zasoby komputera. ESET Internet Security możemy za darmo przetestować przez 30 dni.

Jeszcze skuteczniejsza walka z cyber zagrożeniami

ESET Smart Security Premium to z kolei drugi pakiet zabezpieczający, przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Poza najwyższej klasy ochroną antywirusową i prywatności, pakiet ESET Smart Security Premium ma jeszcze zaawansowanego menedżera haseł. Ten pomaga tworzyć silne, wręcz niemożliwe do złamania hasła, a następnie przechowuje je w bezpieczny sposób w chmurze ESET. Dodatkowo narzędzie może później automatycznie wypełniać formularze i i ekrany logowania, oszczędzając nasz czas. Wystarczy, że zapamiętamy jedno, nadrzędne hasło do menedżera, a wszystkie pozostałe będą automatycznie pobierane właśnie z niego. To świetny sposób na to, aby na każdej stronie stosować inne, unikalne i silne hasło.

Drugą świetną funkcją ESET Smart Security Premium jest szyfrowanie plików, które przenosimy na zewnętrznych nośnikach takich jak pendrive. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczamy pliki i dokumenty podczas ich przenoszenia, przesyłania i udostępniania. Osoby, które często przenoszą pliki, jak również mają wiele kont w serwisach i usługach online, z pewnością docenią możliwości zapewniane przez ESET Smart Security Premium. Podobnie jak w przypadku ESET Internet Security, ten pakiet również możemy za darmo przetestować przez 30 dni.