Uruchomiono Technopark w Gliwicach

Wczoraj (30 czerwca) oddano do użytku Park Naukowo-Technologiczny w Gliwicach - wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie transferu technologii.

Z informacji Gazety Prawnej wynika, że dotąd w Technoparku ulokowało się blisko 20 firm korzystających z zaawansowanych technologii. Klienci Technoparku to zarówno firmy istniejące już na rynku i reprezentujące wysoki poziom technologiczny, jak i nowe inicjatywy, tworzone m.in. przez studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej.

Głównym celem Technoparku to tworzenie warunków do powstawania, transferu i promocji zaawansowanych technologii, dlatego stworzona została tam baza danych o technologiach i usługach, dostępnych w Politechnice Śląskiej. Zarejestrowanych jest w niej blisko 500 technologii w kilkunastu preferowanych branżach.

Inwestycja, która kosztowała ponad 24 mln zł, w trzech czwartych została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych na rozwój inkubatorów i parków technologicznych.


TOP 200