Ur/Web – uniwersalny język do projektowania stron WWW

Zbudowanie kompleksowej strony WWW nie jest łatwe i wymaga od dewelopera znajomości kilku technologii i języków, od HTML do JavaScript. Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) pomyśleli, że można uprościć to zdanie i opracowali język obejmujący wszystkie te metody, nadając mu nazwę Ur/Web.

Pozwala on projektować strony WWW posługując się jedną technologią, która obsługuje pozostałe metody, którymi deweloper nie będzie już musiał sobie zaprzątać głowy, tak jak ma to miejsce obecnie. Wystarczy, że zna zasady działania języka Ur/Web. Oznacza to, że projektowanie stron WWW nie będzie wymagać od dewelopera znajomości wszystkich – nierzadko trudnych do opanowania - języków programowania.

Twórcy języka zapowiadają, że zaprezentują go w połowie stycznia 2015 roku na organizowanej przez Association for Computing Machinery konferencji Symposium on Principles of Programming Languages (która odbędzie się w Indiach).

Zobacz również:

  • Z usług GitHub korzysta już ponad 100 mln użytkowników
  • Java po raz pierwszy od dwóch dekad nie znalazła się w pierwszej trójce indeksu Tiobe

Jak wiadomo, język Hypertext Markup Language (HTML) oferuje podstawowe metody formatowania stron WWW. Istnieje jednak szereg innych technologii WWW, które pozwalają robić to samo względnie oferują dodatkowe mechanizmy, dzięki którym deweloper może budować bardziej kompleksowe strony WWW. Są to takie technologie, jak Cascading Style Sheets (CSS), Extensible Markup Language (XML) czy JavaScript. Jeśli strona odwołuje się do bazy danych, konieczna jest też znajomość języka SQL (Structured Query Language). Język Ur/Web wspiera te wszystkie technologie, prezentując na wyjściu jeden spójny, wykonywalny kod maszynowy.

Język Ur/Web ma jeszcze jedną zaletę. Dba o bezpieczeństwo projektowanej przez dewelopera witryny, sprawdzając np. automatycznie, czy interakcje zachodzące między poszczególnymi elementami strony WWW nie stanowią zagrożenia. Ur/Web czuwa też nad tym, aby wszystkie zmienne i funkcje przetwarzały dane w jednolity sposób i nie uruchamiały mechanizmów, które mogą być wykorzystane przez hakera do zagnieżdżania na komputerze szkodliwego oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200