Uproszczone wdrażanie NAP dla MŚP

Nowopowstała firma Napera zamierza uprościć ustawianie NAP (Network Access Protection) w środowiskach małych i średnich przedsiębiorstw.

Po raz pierwszy firma zaprezentowała się podczas RSA Conference 2008, oferując uproszczenie procesów wdrażania NAP dla sektora MŚP.

Użytkownicy używający na swoich maszynach klienckich Windows Vista lub XP z Service Pack 3, mogą z pomocą rozwiązania Napera ustawić ochronę NAP w czasie jednej lub dwóch godzin, w zależności od rozmiaru sieci. Nie muszą przy tym mieć Windows Server 2008, który zapewnia reguły polityki.

Napera licencjonuje oprogramowanie NAP od Microsoftu i instaluje je w swoich urządzeniach, które zawierają 24-portowe przełączniki Gigabit Ethernet. Urządzenia klienckie są wpinane do portów przełącznika, a przełącznik kontroluje stan ich bezpieczeństwa w kontekście obowiązującej polityki i następnie decyduje czy otworzyć im dostęp do sieci. Urządzenie może być łączone w jeden logiczny system, zawierający do 192 portów.

Firma sprzedaje użytkownikom także usługi raportowania, rejestrowania zdarzeń i zarządzania, które są dostępne przez internet. Urządzenia Napera okresowo przesyłają swoje logi do centrum danych firmy, gdzie są udostępniane użytkownikom i wykorzystywane do sporządzania raportów i zarządzania urządzeniami.

Według zapewnień firmy, urządzenie wprowadza minimalne zakłócenia do istniejącej sieci użytkownika i nie wymaga dodatkowych serwerów, nawet do zarządzania. Może także wykorzystywać Windows Server 2008 i jego mechanizmy NAP, ale nie jest to konieczne.


TOP 200