Upadek Wanga?

Firma Wang Laboratories powstała w 1951 r. w Massachusetts, założona przez młodego emigranta z Szanghaju, a jednocześnie absolwenta fizyki w Harvard University.

Firma Wang Laboratories powstała w 1951 r. w Massachusetts, założona przez młodego emigranta z Szanghaju, a jednocześnie absolwenta fizyki w Harvard University.

Wang, będąc jeszcze studentem wymyślił urządzenie, które potem przez wiele lat służyło jako pamięć operacyjna w komputerach mainframe. Urządzenie owo wyparły mikroelektroniczne układy pamięci, wprowadzone na dobre dopiero w drugiej połowie lat 70. Nie zachwiało to pozycją Wanga, którego obroty zwyżkowały przez dekadę o 30% rocznie do 1984 r., kiedy osiągnęły maksimum: 2.9 mld USD obrotów przy zatrudnieniu 30 tys. osób. W tym czasie Wang nie sprzedawał komputerów podobnych PC, lecz specyficzny rodzaj komputerów osobistych, przeznaczonych wyłącznie do obróbki tekstów. Bardziej uniwersalne PC wypierały jednak z rynku nazbyt zamknięte systemy Wanga.

Decyzja o reorientacji na produkcję PC podjęta została zbyt późno (1986), a na dodatek firma była wtedy prowadzona przez 36-letniego syna Wanga (Freda), niedoświadczonego menedżera, który doprowadził do deficytu równego 1 mld USD, przy którym Wang Laboratories w 1989 r. utraciły płynność finansową. Mimo zdjęcia Freda Wanga ze stanowiska dyrektora dalsze opóźnione sensowne próby reform niewiele pomogły i 18 sierpnia 1992 r. firma zgodnie z rozdz. 11 amerykańskiej ustawy upadłościowej zwróciła się do sądu o opiekę prawną przed wierzycielami. Aktualny szef, Robert Miller ma dużą nadzieję, że fragmenty firmy po redukcji zatrudnienia z 13 do 8 tys. osób dadzą się uratować, jako jednostki wyspecjalizowane w produkcji oprogramowania i w utrzymaniu sprzętu komputerowego. Wang Lab's w jako takiej kondycji, niewiele przeżyły swojego założyciela. Stary Wang zmarł w 1990 r.

W Warszawie działa 11-osobowy serwis Wanga, roztaczający opiekę nad sprzętem sprzedanym w Polsce przez austriacki oddział firmy. Dyrektor serwisu, Marian Holeszowski nie przewiduje zamknięcia interesu w najbliższym czasie.


TOP 200