Uniwersytet w obronie patentu

University of California (UoC) stanowczo broni swojego prawa do patentu o numerze 5838906 przyznanego mu w 1998 r. Patent dotyczy technologii osadzania obiektów multimedialnych na stronach WWW. W 1999 r. kalifornijska uczelnia oraz Eolas Technologies, współwłaściciel patentu, oskarżyły Microsoft o naruszenie zastrzeżonej technologii. W sierpniu 2003 sprawę wygrali, a sąd zarządził odszkodowanie w wysokości 521 mln USD. MS złożył apelację i czeka na decyzję amerykańskiego urzędu patentowego z nadzieją, że uniknie płacenia grzywny.

Werdykt w tej sprawie wywołał oburzenie internetowej społeczności. Sam Tim Berners-Lee wystosował list do amerykańskiego urzędu patentowego (USPTO) z apelem o ponowne rozpatrzenie zasadności przyznania patentu uniwersytetowi i firmie Eolas, argumentując, że podobne rozwiązania były stosowane wcześniej, a sam patent stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju Internetu. Wezwanie wynalazcy WWW poskutkowało. USTPO rozpoczęło procedurę badania, czy patent na sporną technologię został przyznany słusznie. We wstępnej decyzji urząd uznał, że jednak nie.

We wtorek władze UoC wydały oświadczenie, w którym wyrażają przekonanie, że do cofnięcia patentu nie dojdzie, gdyż przyczyna jego ponownego rozpatrzenia (istnienie wcześniejszych podobnych rozwiązań) zawarta we wniosku nie odnosi się do istoty zastrzeżonej technologii. USPTO zapozna się teraz z tym stanowiskiem i wyda werdykt czy Uniwersytet pozostanie z patentem Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, patent pozostaje ważny i jego właściciele mogą dochodzić swoich praw przed sądem.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

Postępowanie USPTO może potrwać nawet 21 miesięcy. Urząd może także dokonać modyfikacji lub zawęzić obszar pokrywany przez patent. W efekcie, okaże się także, czy Microsoft będzie mógł nadal czerpać zyski z technologii, której nie wynalazł, czy będzie zobowiązany do zapłacenia stosownej kwoty. Technologia, będąca przedmiotem sporu, została opracowana przez zespół pod kierownictwem Michaela Doyle'a na Uniwersytecie Kalilfornijskim, który później założył Eolas Technologies. Od 1998 r. amerykański urząd patentowy cofnął zaledwie 151 z 4 mln przyznanych patentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200