Uniwersytet Oksfordzki uruchamia najpotężniejszy superkomputer w Wielkiej Brytanii

Uniwersytet Oksfordzki, działający we współpracy z konsorcjum najlepszych brytyjskich instytucji akademickich, uruchomił potężny superkomputer akcelerowany przez procesory graficzne. Brytyjscy naukowcy będą dzięki niemu dokonywać nowych odkryć w takich dziedzinach nauki jak astrofizyka, genomika i nanotechnologia.

System "Emerald" został zaprezentowany wczoraj w Centrum Innowacji Obliczeń Wysokowydajnych przy laboratorium STFC Rutherford Appleton w Didcot. Superkomputer składa się z 84 węzłów i łącznie zawiera 372 procesory graficzne NVIDIA® Tesla® M2090, które zapewniają wydajność przekraczającą 114 teraflopów. Emerald zostanie przekazany do dyspozycji brytyjskim naukowcom i inżynierom jako narzędzie do przyśpieszania wymagających badań m.in. z astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki. "Nowy superkomputer jest częścią rządowej inwestycji w rozwój elektronicznej infrastruktury, na który to cel przeznaczyliśmy 145 milionów funtów. System ten będzie nieocenionym i przydatnym narzędziem w pracy wielu firm i uniwersytetów. Przyśpieszy on rozwój badań i zachęci do dokonywania inwestycji w Wielkiej Brytanii, a także pozwoli utrzymać nas w czołówce świata nauki" - powiedział David Willetts, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Akcelerowany przez procesory graficzne superkomputer Emerald, wraz z innymi systemami obliczeniowymi, został ufundowany z dotacji przyznanych przez Radę Badań Fizycznych i Inżynieryjnych (EPSRC) w wysokości 3,7 milionów funtów brytyjskich. Warto również przypomnieć, że Uniwersytet Oksfordzki otrzymał tytuł Centrum Doskonałości CUDA, za prowadzone prace nad obliczeniami równoległymi opartymi na procesorach graficznych NVIDIA w środowisku programowania równoległego architektury NVIDIA CUDA®. Dzięki tytułowi Centrum Doskonałości CUDA, Uniwersytet Oksfordzki otrzyma dotacje i sprzęt od firmy NVIDIA, które zostaną użyte do usprawnienia badań na wydziałach matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych. $"Nagroda Centrum Doskonałości CUDA jest odzwierciedleniem osiągnięć Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie obliczeń naukowych, a także współpracy z uniwersyteckimi specjalistami odnośnie korzyści z tych badań. Dzięki wsparciu firmy NVIDIA możemy rozwijać nasze projekty licencjackie oraz stypendia dotyczące obliczeń na procesorach graficznych, a także stworzyć nowe programy dla naukowców i studentów" - powiedziała profesor Anne Trefethen, dyrektor IT na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Zobacz również:

  • Avi Wigderson zdobywa Nagrodę Turinga za prace nad losowością obliczeniową
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200