Uniwersalny open source

LINA to oprogramowanie, które ma udostępnić aplikacje open source użytkownikom innych systemów operacyjnych bez konieczności ich zmiany.

LINA to oprogramowanie, które ma udostępnić aplikacje open source użytkownikom innych systemów operacyjnych bez konieczności ich zmiany.

Nieznana dotąd firma LINA (http://www.openlina.com) zaprezentowała pakiet narzędziowy, który umożliwia kompilację aplikacji linuxowych, tak aby mogły być uruchamiane pod kontrolą Windows, Mac OS, Unix lub różnych dystrybucji Linuxa - Ubuntu, Fedora, SUSE. Pakiet LINA wraz z kodem źródłowym ma zostać udostępniony na licencji GNU v. 2 przeznaczonej do użytku niekomercyjnego na stronie LINA. Ma ona służyć także jako forum wymiany informacji, dokumentacji oraz plików z nowym kodem i funkcjami opracowywanymi przez środowisko open source. Oprócz tego firma LINA planuje udostępnienie płatnej wersji oprogramowania. Cena licencji jest negocjowana indywidualnie.

Idea oprogramowania jest podobna do idei języka Java, tzn. opiera się na zasadzie, że aplikacja jest tworzona raz, a następnie może być uruchamiana na dowolnej platformie. Narzędzia firmy LINA są jednak przeznaczone do kompilacji nawet najbardziej skomplikowanych programów. Dodatkową, ważną cechą jest możliwość korzystania z bibliotek przystosowujących charakterystyczne funkcje i wygląd interfejsów użytkownika do typowo stosowanych przez inne systemy, takie jak Windows lub Mac OS.

LINA obsługuje aplikacje napisane w takich językach, jak C/C++, Perl lub Python. Działa też jak standardowy program napisany np. dla Windows lub Mac OS, którego funkcją jest wirtualizacja warstwy sprzętowej x86. Oprogramowanie izoluje i uniezależnia uruchamiane aplikacje od systemu operacyjnego bez wprowadzania zmian, które mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie OS, innych programów lub powodować niepożądane modyfikacje danych. Pakiet zajmuje 40 MB na dysku, a skompresowany plik LINA ma objętość 15 MB.

"LINA umożliwia programistom tworzenie aplikacji, które mogą być uruchamiane przez użytkowników nie tylko Linuxa, ale również Windows i Mac OS. Użytkownicy tych ostatnich systemów mogą uzyskać dostęp do ogromnych zasobów oprogramowania open source bez konieczności instalacji i uczenia się jak korzystać z innego niż dotąd systemu operacyjnego" - mówi James McGreen, CEO firmy LINA. Jej przedstawiciele twierdzą, że celem jest popularyzacja swojego oprogramowania jako środowiska programistycznego do tworzenia aplikacji wieloplatformowych. Jednocześnie przyznają, że LINA jest obecnie systemem jeszcze niedojrzałym, który znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju i może być obecnie wykorzystywany głównie do kompilacji aplikacji webowych lub programów narzędziowych wykorzystujących linie poleceń.

Publikacja pakietu ma na celu przyciągnięcie uwagi i zainteresowania ze strony środowiska open source, które może nie tylko praktycznie przetestować LINA, ale również przyspieszyć jego rozwój przez niezależne opracowanie niektórych wciąż brakujących lub niedopracowanych elementów, jak biblioteki API i interfejsy dla urządzeń peryferyjnych.


TOP 200