Uniwersalne pamięci RAM?

Specyfikacja Intel PC100 ma umożliwić wymienność różnych typów pamięci i ich instalację w dowolnym systemie komputerowym.

Specyfikacja Intel PC100 ma umożliwić wymienność różnych typów pamięci i ich instalację w dowolnym systemie komputerowym.

Rambus przesłał już do współpracujących z firmą producentów układów scalonych opis ostatecznej wersji nowego standardu pamięci Direct Rambus DRAM.

Intel opracowuje nowy standard PC100, umożliwiający użytkownikom komputerów PC rozbudowę pamięci operacyjnej RAM bez względu na model komputera i konstrukcję modułów pamięci, a także wykorzystywanie jednocześnie układów scalonych RAM starszej i nowszej generacji. Ma to znacznie ułatwić migrację do nowych wydajniejszych modułów RAM.

Obecnie niektórzy użytkownicy komputerów, zamierzający rozszerzać pamięci synchroniczne SDRAM pierwszej generacji napotykają poważne problemy, które wynikają z niestandardowej architektury systemów zaprojektowanych w czasie, gdy producenci przechodzili od stosowania układów SIMM EDO DRAM do DIMM SDRAM. Często zdarza się, że moduły ze SDRAM produkowane przez różne firmy nie pracują poprawnie w określonych modelach komputerów PC. Jest to problem techniczny, związany z większymi wymaganiami układów SDRAM co do parametrów sygnałów taktujących oraz brakiem standardu interfejsu sprzęgającego procesor z pamięcią SDRAM. Problem ten dotyczy mniej niż 10% komputerów, ale w ich przypadku powoduje, że upgrade pamięci staje się trudny, kosztowny lub nawet niemożliwy.

Specyfikacja PC100 zawiera ściśle określone wymagania, umożliwiające współpracę dowolnego modułu pamięci z każdym komputerem PC, o ile oba urządzenia są z nią zgodne. W efekcie moduły 100 MHz pamięci SDRAM PC100 będą mogły być instalowane w starszych systemach, zawierających szynę danych pracującą z częstotliwością 66 MHz.

Natomiast już w 1999 r. rozpocznie się kolejna transformacja - układy SDRAM będą zastępowane RDRAM (Direct Rambus DRAM) firmy Rambus, a gniazda DIMM - nowymi specjalnie zaprojektowanymi dla pamięci Rambus, tzw. RIMM. Przewiduje się, że układy Direct Rambus zostaną już w przyszłym roku zastosowane w serwerach i stacjach roboczych wysokiej klasy, w roku 2000 pojawią się w komputerach PC, a w 2001 r. również w najtańszych modelach sprzętu.

Aby ułatwić tę transformację, Intel opracowuje również specyfikację RIMM, która umożliwi instalację zarówno modułów SDRAM, jak i RDRAM. Jej wykorzystanie umożliwi szybki i bezproblemowy upgrade pamięci systemów komputerowych, gdy tylko pojawią się nowego typu układy.

Ta uniwersalna specyfikacja zostanie zaakceptowana przez niezależnych producentów - może znacznie ułatwić pracę administratorów systemów informatycznych, pozwalając na dowolną wymianę układów pamięci w zależności od aktualnych wymagań co do wydajności określonych komputerów. W porównaniu do SDRAM, moduły RDRAM mają zapewniać dwukrotnie większe pasmo przenoszenia przy transmisji danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200