Unisys Corporation

Służba zdrowia

W styczniu 1993 r. powstał w Unilocie specjalny zespół zajmujący się systemami informatycznymi dla Służby Zdrowia. Oferowany obecnie przez Unilot system o nazwie CareSys (podstawą projektu był system zbudowany w Australii) można zainstalować zarówno w średniej wielkości szpitalu jak i w ogromnej klinice. Znaczącą częścią działalności tego zespołu była realizacja ogromnej pracy marketingowej - przedstawiano oferty w dziesiątkach szpitali, organizowano serie seminariów i prezentacji. Zaowocowało to poważnymi zamówieniami na systemy informatyczne dla, jak na razie, dwóch dużych szpitali.

Pierwsze zamówienie - to instalacja systemu (oparta na mainframeach serii A) w szpitalu kolejowym PKP w Międzylesiu. Całość prac zostanie zakończona w lipcu br. Jest to de facto instalacja pilażowa - istnieje możliwość implementacji systemu we wszystkich szpitalach PKP na terenie Polski. Ekspertów PKP przekonała całkowicie do systemu Unisys - wg relacji dyr. Dąbkowskiego - wizytacja szpitala w Budapeszcie, gdzie trzy miesiące wcześniej zainstalowano identyczny system obsługi.

Argumentem przemawiającym za tym systemem, był m.in. fakt, że dzięki wspomaganiu pracy lekarza w przychodni przyszpitalnej, może on przyjąć (co można było naocznie stwierdzić) do 80 pacjentów dziennie.

Drugi duży kontrakt, to komputeryzacja Centrum Onkologii w Warszawie. Prace nad realizacją sieciowej strony tego przedsięwzięcia rozpoczęto w maju br.

Są to, zdaniem przedstawicieli Unilot, dwa największe systemy informatyczne, instalowane do tej pory w polskim lecznictwie.

System Unisys'a obsługuje całą tzw. "białą" stronę ruchu pacjentów. Oprogramowanie powstało przy użyciu firmowych narzędzi 4 generacji LINC II, jest modularne, łatwo modyfikowalne i dzięki temu dopasowywalne do polskich przepisów np. sprawozdawczości. Pakiety mają wbudowane interfejsy do dołączanych, zewnętrznych systemów finansowo-księgowych. Dzięki temu można gromadzić i analizować informacje o kosztach - poprzez wykorzystanie np. cenników usług medycznych. W dwóch oddziałach różnych szpitali, leczących ten sam rodzaj chorób można np. porównywać czas i koszty leczenia przeciętnego pacjenta.

Policja

Implementacje systemów Unisys dla policji można znaleźć m.in. w Scotland Yard w Londynie, czy Liverpoolu.

Jedno z bardziej "niespokojnych" miast w USA - Detroit - zawarło z Unisys (pełnił on tu rolę Głównego Wykonawcy) kontrakt na unowocześnienie istniejących systemów wspomagających pracę policji miejskiej. Zespołowi odpowiedzialnemu za wykonanie całego przedsięwzięcia zlecono jednocześnie opracowanie uniwersalnych wymagań dla systemów informatycznych typu Command Control - czyli dowodzenia akcjami policyjnymi. Zostało to zrealizowane w czerwcu ub.r.

Policja na Zachodzie korzysta od lat z systemów informatycznych do różnego typu ewidencji (aut, osób, odcisków palców itp).

Command Control (kontrola dowodzenia) to system integrujący pomocnicze podsystemy policyjne. Dzięki takiemu usytuowaniu pozwala on na błyskawiczne reagowanie i wspomaga kierowanie akcją policyjną. Wszytkie decyzje dyspozytora, który zarządza policyjnymi siłami miasta, są wspomagane przez Command Control. System umożliwia m. in.: klasyfikowanie informacji, sprawdzanie ich wiarygodności, ocenę czynników zewnętrznego zagrożenia (np. sprawdzenie czy podany adres w ogóle istnieje, czy obok palącego się samochodu jest stacja benzynowa itp.).

Polska policja ogłosiła przetarg na opracowanie i zainstalowanie systemu tej klasy, w Warszawie i w Szczecinie. Termin składania ofert upłynął 22 kwietnia br. Do tego czasu należało złożyć materiały informacyjne, łącznie z sugerowaną koncepcją działania systemu - nawet przy uwzględnieniu takich opcji jak satelitarne śledzenie samochodów policyjnych czy informatyczna łączność mobilna. Pierwsza z tych opcji pozwala na dokładną lokalizację patroli policyjnych, druga - dzięki umieszczonej w samochodzie końcówce komputera - umożliwia przekazywanie i odbiór z centrum dyspozycyjnego danych cyfrowych. Przypuszczalnie przetarg, w którym uczestniczy również Unilot, będzie zamknięty do lipca br., a kilkumiesięczna realizacja obu pilotażowych systemów (w Warszawie i w Szczecinie) rozpocznie się w drugiej połowie roku.

Kolejny system niezbędny w pracy policji to komputerowa ewidencja odcisków palców. Polska policja zamierza (a są na to środki z europejskiego funduszu Phare) stworzyć ogólnokrajowy, komputerowy system identyfikacji odcisków linii papilarnych. Zajmuje się tym Centralne Laboratorium Kryminalistyki w Warszawie. Według przedstawicieli Laboratorium, w Europie działają zaledwie dwa lub trzy podobne systemy. Na temat implementacji takiego systemu prowadzone już były wstępne rozmowy z Unilotem.

Atutem Unilotu w prowadzonych rozmowach jest to, że amerykański Unisys opracował dla FBI nową koncepcję przechowywania, sortowania i klasyfikacji odcisków linii papilarnych. Jest ona wyłącznie oparta o zespół cech charakterystycznych dla odcisków daktyloskopijnych a nie, jak do tej pory o cały obraz linii papilarnych. Dzięki temu komputery nie przechowują pełnych obrazów linii papilarnych - sortowanie czy identyfikacja tak przetworzonych danych trwa o wiele szybciej.


TOP 200