Unified Communications & Collaboration - praca jeszcze bardziej grupowa

Analitycy nie mają wątpliwości, że popyt na rozwiązania UCC będzie rósł w szybkim tempie, co przełoży się na przychody liczone w dziesiątkach miliardów dolarów. Na popularności zyskają usługi świadczone w modelu "cloud computing", związane bezpośrednio z nieustającą modą na posiadanie biznesowych smartfonów, tabletów i pracą realizowaną poza firmowym biurkiem. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że systemy ujednoliconej komunikacji i pracy grupowej otworzą przed nimi nowe możliwości biznesowe.

Docenione zalety UC

Choć koncepcja zunifikowanej komunikacji znana jest od lat, to czasami jeszcze pojawiają się trudności w jednoznacznym zdefiniowaniu rozwiązań tworzących kompletny system Unified Communications. Z pewnością składają się na niego elementy, pozwalające na: pełną i rozszerzoną prezentację numeru oraz tożsamości osoby dzwoniącej (na telefonie, komputerze, smartfonie), przeprowadzanie tele- i wideokonferencji, wykorzystywanie komunikatorów IM (Instant Messaging) do codziennej pracy, integrację zasobów sieciowych i systemów Unified Messaging (poczta głosowa, elektroniczna, faksy). Do tego dochodzi cały wachlarz usług i możliwości związanych z rozwojem sieci bezprzewodowych oraz komórkowych.

Mnogość przydatnych funkcji Unified Communications spowodowała, że mimo zawirowań światowej gospodarki i konieczności cięcia kosztów, zainteresowanie zaawansowaną komunikacją IP nie maleje. Z najnowszego raportu magazynu CIO (2011 State of the CIO) wynika, że dyrektorzy firmowych działów IT szukają rozwiązań, które pozwoliłyby zwiększyć produktywność pracowników (67% respondentów wskazało ten element na pierwszym miejscu), zmniejszyłyby w dłuższej perspektywie koszty operacyjne (50%) i udoskonaliłyby procesy biznesowe (70%).

Rozpatrując zalety systemów Unified Communications, Unified Messaging i VoIP, dyrektorzy IT za szczególnie istotne uznali:

polepszenie jakości relacji z klientem

szybkie rozwiązywanie zaistniałych problemów

elastyczność realizacji i obsługi komunikacyjnej nowych pomysłów.

Jednym z elementów UC, które w najszybszy i najbardziej widoczny sposób odciążają pracowników od wykonywania dość jednostajnej i mało produktywnej pracy, jest - według respondentów badania CIO - system IVR (Interactive Voice Response). Dobrze skonfigurowane rozwiązania do automatycznej obsługi klienta sprawdzą się zarówno w mniejszych firmach, jak i rozbudowanych centrach telefonicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200