Unia zwiększa tempo

Internet i społeczeństwo informacyjne to główne tematy szczytu Unii Europejskiej w Lizbonie. Podjęte tam decyzje będą miały również wpływ na Polskę.

Internet i społeczeństwo informacyjne to główne tematy szczytu Unii Europejskiej w Lizbonie. Podjęte tam decyzje będą miały również wpływ na Polskę.

Przywódcy państw Unii Europejskiej spotkali się na dwudniowym szczycie w Lizbonie, by omówić kwestie związane z reformą europejskiej gospodarki, w tym walką z bezrobociem i budową gospodarki elektronicznej. Antonio Guterres, premier Portugalii, która w tym półroczu przewodniczy Unii, chce przyspieszyć wejście krajów piętnastki w erę cyfrową i tym samym zmniejszyć dystans dzielący Europę od USA. Przyjęty na szczycie w Lizbonie 10-letni plan ma przekształcić Europę w najbardziej dynamiczny gospodarczo obszar na świecie. Środkiem do zrealizowania tego celu mają być technologie informatyczne.

Daleko z tyłu

Zdobycie pozycji lidera dla Unii Europejskiej w wyścigu z USA mają umożliwić przyjęte w Lizbonie dyrektywy, dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego, badań naukowych oraz gospodarki i finansów. W zgodnej opinii kierowników rządów europejskich, dynamiczny rozwój Ameryki, a przez to niskie bezrobocie, jest związane z szybkim przyswajaniem nowych technologii.

Przywódcy Unii jeszcze w tym roku chcą przyjąć ustawodawstwo, które stworzy ramy prawne handlu elektronicznego. Obecnie ocenia się, że 70% światowego handlu elektronicznego odbywa się w USA, podczas gdy na Europę przypada tylko 20%.

Jednocześnie Unia planuje przeznaczyć większe kwoty ze wspólnych funduszy na wspieranie rozwoju firm tzw. wysokich technologii.

Jeszcze w tym roku mają zostać zredukowane ceny za korzystanie z Internetu na poziomie lokalnym. Mimo oporów ze strony Francji, w 2001 r. ma być dokończony proces integracji i liberalizacji rynków telekomunikacyjnych. Na początku 2002 r. na terenie państw Unii nie będzie już szkoły, która nie byłaby podłączona do Internetu. Rok dłużej ma potrwać przeszkolenie kadry pedagogicznej, która musi poznać tajniki Internetu i technologie informacyjne.

Będzie trudniej

Decyzje, które zapadły na szczycie, będą miały również wpływ na Polskę i inne państwa kandydujące do wejścia do Unii Europejskiej. Pedro Solbes, komisarz ds. gospodarczych i finansowych Unii, zapowiedział, że stanowisko Unii w kwestii niektórych okresów przejściowych dla państw kandydujących zostanie zaostrzone. W obszarach, w których i tak mieliśmy kłopoty ze spełnieniem unijnych wymogów - np. regulacji dotyczących handlu elektronicznego czy rozwój małych przedsiębiorstw - warunki będą jeszcze surowsze. Pedro Solbes powiedział również, że negocjatorzy ze strony Unii mogą zażądać ponownego otwarcia zakończonych w ubiegłym roku rozmów dotyczących telekomunikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200