Unia zakłóci GPS

Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że sieć satelitów, które Unia Europejska chce umieścić na orbicie w celu stworzenia konkurencyjnego systemu dla GPS, może zakłócić pracę amerykańskiego Globalnego Systemu Lokalizacji.

Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że sieć satelitów, które Unia Europejska chce umieścić na orbicie w celu stworzenia konkurencyjnego systemu dla , może zakłócić pracę amerykańskiego Globalnego Systemu Lokalizacji.

O planach stworzenia takiego systemu (o roboczej nazwie Galileo) przedstawiciele Unii Europejskiej poinformowali kilka tygodni temu, po tym, jak informacje na ten temat opublikowały amerykańskie gazety. Wartość planowanej przez UE inwestycji szacowana jest na 2,2 mld USD. Zdaniem przedstawicieli Unii, stworzenie własnego satelitarnego systemu jest niezbędne, ponieważ Europa powinna uniezależnić się pod tym względem od USA (GPS stworzono na potrzeby amerykańskiej armii).

Według rzecznika Pentagonu, pułkownika Kena McClellana, nowy system do przekazywania danych będzie wykorzystywał te same częstotliwości, co amerykański GPS. Oznacza to, że po jego uruchomieniu istnieje prawdopodobieństwo nieprawidłowej pracy obu systemów. Zdaniem pułkownika, w pracach nad Galileo powinni uczestniczyć przedstawiciele USA, co pomogłoby wykluczyć ewentualne problemy.