Unia liberalizuje przepisy dotyczące tzw. ostatniej mili

Nowe prawo wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Dzięki niemu konkurencyjni operatorzy telekomunikacyjni uzyskają dostęp do odcinków sieci bezpośrednio łączących się z siedzibami abonentów.

Ministrowie przemysłu i telekomunikacji państw Unii Europejskiej przyjęli prawo, które ma zliberalizować lokalne rynki telefoniczne i pozwolić na oferowanie firmom oraz użytkownikom indywidualnym tańszego i szybszego dostępu do Internetu. Nowa regulacja wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

Kwestia tzw. ostatniej mili łączy telefonicznych doprowadzanych do domów i biur była ostatnią, którą Unia miała zliberalizować w ramach uwolnienia rynku telekomunikacyjnego. Nowe prawo zmusi wiodących na rynku państw Unii operatorów - przeważnie wcześniejszych państwowych monopolistów - do wydzierżawienia tych części sieci konkurencji.

"Dzisiaj zapadła historyczna decyzja. Dopełnia ona liberalizacji rynków telekomunikacyjnych w Europie" - stwierdził po wczorajszym przegłosowaniu ustawy Erkki Liikanen, komisarz Unii zajmujący się rynkiem teleinformatycznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200