Unia chce regulować usługi w chmurze

Do roku 2014 zakończyć się mają prace nad strategią cloud computing w UE.

9,5 mld euro

ma przynieść w latach 2014-2020 sprzedaż aplikacji mobilnych bazujących na rozwiązaniach cloud computing - szacuje Komisja Europejska.

Jej założenia zostały przesłane do konsultacji. Jedną z biorących w nich udział organizacji jest stowarzyszenie EuroCloud Europe. Jego polski oddział powstanie w tym roku. Jak tłumaczy Eric Pigal, ekspert Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa i cloud computing, członek zarządu EuroCloud Poland, Komisja Europejska chce potraktować usługi w chmurze jak "cyfrową" energię.

Do głównych graczy inwestujących w infrastrukturę cloud computing w UE należą firmy amerykańskie: Amazon.com, Google i Microsoft. Znalazł się też wyjątek - francuski OVH. Niewykluczone, że Komisja Europejska będzie chciała zmotywować operatorów telekomunikacyjnych do inwestycji w infrastrukturę cloud. Choć nie jest to wyraźnie określone i stanowi jeden z elementów konsultacji strategii "chmurowej".

Zobacz również:

"Nad infrastrukturą cloud computing są dostawcy usług, pośredniczący w kontakcie z użytkownikami. Ten segment jest jeszcze mało dojrzały i nie ma w nim liderów" - tłumaczy Eric Pigal. Strategia Unii koncentruje się na odbiorcach końcowych usług w chmurze. Komisja chce wprowadzić standardowe kontrakty między dostawcami i odbiorcami usług. Ważne jest to dla użytkowników indywidualnych oraz MŚP - dla nich oszczędności związane z wykorzystaniem cloud computing mają wynieść 10-20% wydatków na IT. Przy tworzeniu standardowego kontraktu KE chce czerpać z wzorców amerykańskich. Powstać mają standardy obowiązujące na unijnym rynku cloud.

Rozważane są możliwości stworzenia unijnego prawa usług cloud computing. Ma powstać obowiązująca we wszystkich 27 państwach UE dyrektywa. "Ujednolicenie prawa, według wyliczeń Komisji Europejskiej, ma przynieść 500 mln Europejczyków oszczędności rzędu 2,5 mld rocznie" - mówi Anna Nietyksza, prezes stowarzyszenia EuroCloud Poland.

Dziś 95% firm chciałoby skorzystać z usług cloud, ale boi się nowej oferty. Usługi mają być popularyzowane w sektorze publicznym. Powstała inicjatywa European Cloud Partnership z początkowym budżetem 10 mln euro na promocję cloud w administracji. Dla przedstawicieli sektora publicznego mają być dostępne zachęty finansowe. Być może powstanie niezależny dostawca cloud dla administracji w całej Unii. Podobnie może być z bankami, które chętniej skorzystają z chmury prywatnej niż publicznej. Taką instytucję dla sektora bankowego chce powołać Luksemburg, który skupia wiele instytucji bankowo-finansowych.

Do roku 2020 strategia upowszechniania cloud ma przynieść w UE 160 mld euro dodatkowych przychodów budżetowych. Ma to być m.in. wynik powstania 2,5 mln nowych miejsc pracy czy udostępniania nowych narzędzi dla biznesu. "Tylko dodatkowe przychody ze sprzedaży aplikacji mobilnych szacowane są na 9,5 mld euro w latach 2014-2020" - konkluduje Anna Nietyksza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200