Unia Europejska wspiera AMD

UE zaakceptowała plan władz Saksonii polegający na ułatwieniu spółce Advanced Micro Devices budowę nowej fabryki w Dreźnie poprzez przyznanie ulg i subwencji o wartości ok. 683 mln USD.

Unia Europejska wspiera AMD
Nowa fabryka oznaczona Fab 36 będzie pierwszą placówką firmy produkującą procesory z 300 milimetrowych wafli. Wartość budowy planowanej na cztery lata inwestycji wyniesie 2,4 mld USD. W zakładzie znajdzie pracę około tysiąca pracowników. Początek produkcji jest przewidziany na 2006 r. W Dreźnie funkcjonuje jedna fabryka AMD wytwarzająca procesory z wafli 200 milimetrowych.

Początkowo Advanced Micro Devices w zakresie produkcji układów nowej generacji zamierzało współpracować z firmą United Microelectronics (UMC), zawierając umowę w 2002 r. Jednak na początku 2003 r. AMD ogłosiło partnerstwo z IBM, a ogłoszone w listopadzie plany budowy nowej placówki pogrzebały wcześniejsze porozumienie z UMC.

Zobacz również:

  • Nowe procesory mobilne AMD Ryzen 7000 trafiają na rynek
  • Intel wybuduje we Włoszech swoją kolejną europejską fabrykę.

Większe 300 mm wafle krzemowe pozwalają obniżyć koszta produkcji jednego procesora. Nowy zakład skoncentruje się na wytwarzaniu 64-bitowych układów Jak informowaliśmy wcześniej, HP zamierza montować 64-bitowe Opterony w serwerach z serii ProLiant. Poprzednio na podobny krok zdecydowały się IBM oraz Sun Microsystems. Ostatni kwartał minionego roku Advanced Micro Devices może zaliczyć do bardzo udanych - spółce udało się wypracować zysk netto w wysokości 43 mln USD, wobec 854 mln USD straty w okresie październik-grudzień 2002. W całym roku 2003 r. AMD powiększyło sprzedaż o 30 proc. uzyskując przychody 3,5 mld USD. Strata netto za ubiegły rok sięgnęła 274 mln USD.

W ubiegłym roku udział AMD w rynku procesorów x86 wyniósł 15,4 proc. - więcej o 0,5 proc. w porównaniu z 2002 r. Intel powiększył udział o 0,2 proc. do poziomu 82,8 proc. Największy dostawca procesorów na świecie dysponuje dwiema fabrykami produkującymi procesory z 300 mm wafli krzemowych. Trzecia powstaje w Irlandii, kolejna powstanie w wyniku modernizacji istniejącej już placówki w Arizonie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200