Unia Europejska obniża opłaty pobierane za roaming mobilnych danych

Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące opłat związanych z roamingiem mobilnych danych. Dzięki nim podróżując po krajach Unii Europejskiej będziemy teraz płacić mniej za takie mobilne usługi, jak przeglądanie map, oglądanie obrazów wideo, sprawdzanie poczty elektronicznej czy łączenie się z sieciami społecznościowymi.

Komisja ustaliła, że pobranie 1 MB danych nie może kosztować więcej niż 45 eurocentów (plus VAT). To obniżka o 36% (w porównaniu z tym co płaciliśmy do tej pory) i aż o 91% (w porównaniu z cenami obowiązującymi w 2007 r.). Komisja ustaliła też, że w połowie 2014 r. ceny za roaming mobilnych danych jeszcze spadną i za pobranie 1 MB danych będziemy wtedy płacić 20 eurocentów.

Ceny rozmów telefonicznych i wiadomości SMS też spadają. Rozmowa telefoniczna nie może teraz kosztować więcej niż 24 eurocenty (plus VAT) za jedną minutę (a odebranie rozmowy nie więcej niż 7 eurocentów za minutę). Wysłanie wiadomości SMS nie może natomiast kosztować więcej niż 8 eurocentów (plus VAT).

Zobacz również:

  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

Komisja informuje jednocześnie, że operatorzy mają wolną rękę, jeśli zdecydują się pobierać niższe opłaty za wymienione powyżej usługi. Niektórzy operatorzy już to zrobili, rezygnując np. całkowicie z dodatkowych opłat za roaming w przypadku rozmów telefonicznych i wysyłania wiadomości SMS, lub oferując w niektórych regionach Europy usługi, za które użytkownik płaci tak jak za lokalne usługi (nie płacąc dodatkowo za roaming).

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że mniejsze opłaty za roaming mobilnych danych nie muszą koniecznie wyjść na dobre użytkownikom, przynajmniej nie wszystkim. Chodzi bowiem o to, że opłaty za roaming maleją w Europie i może zdarzyć się tak, że operatorzy będą chcieli odzyskać stracone pieniądze zwiększając opłaty za roaming danych do krajów nie należących do Unii Europejskiej. Ale na to Komisja Europejska nie ma już wpływu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200