Unia Europejska chce uprościć procedury wnioskowania o dofinansowanie projektów technologicznych

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zapowiedzieli podjęcie działań zmierzających do ograniczenia niezbędnej dokumentacji oraz uproszczenia wniosków i procedur związanych z dostępem do środków finansowych w ramach Siódmego Programu Ramowego UE.

Máire Geoghegan-Quinn, komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki zapowiedziała zamiar podjęcia działań ułatwiających dostęp do środków finansowych w ramach Siódmego Programu Ramowego UE. Najważniejszą z planowanych zmian mają być uproszczenia dotyczące zasad naliczania kosztów osobowych związanych z realizacją projektu. Firmy będą mogły rozliczać takie koszty według normalnie wykorzystywanych zasad prowadzenia ksiąg. Do tej w praktyce niezbędne było prowadzenie odrębnej księgowości tylko na potrzeby wnioskowania i rozliczania środków pochodzących z Siódmego Programu Ramowego. Zmienią się też zasady rozliczania kosztów pracy. W strukturach KE powstać ma również jednostka koordynująca proces przyznawania dofinansowania na różnych etapach. Przed wprowadzeniem w życie zmiany muszą być jeszcze zaakceptowane przez Radę Europejską i unijny parlament.

Siódmy Program Ramowy jest największym programem finansowania badań naukowych i rozwoju technologicznego w Europie. Jego celem jest m.in. wsparcia dla rozwoju innowacyjnych projektów realizowanych przez firmy sektora MSP oraz młodych przedsiębiorstw branży technologicznej. Z oficjalnych informacji wynika, że od 2007 roku udzielono wsparcia finansowego dla ponad 8 tys. projektów. W ostatnich trzech latach złożono pięciokrotnie więcej wniosków o dofinansowanie w ramach tego programu. Całkowity budżet Siódmego Programu Ramowego na lata 2007 - 2013 przekracza 50 mld euro.

Zobacz również:

  • Komisja Europejska otworzyła konsultacje społeczne ws. metawersum
  • UE odrzuca pomysł, aby duże firmy technologiczne ponosiły część kosztów związanych z budową sieci 5G

Czytaj też:

UE pozwala Intelowi na zakup McAfee

Nie będzie wspólnego systemu patentowego w UE?

UE zniesie cła na drukarki i monitory LCD z Japonii, Tajwanu i USA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200