Unia Europejska chce mieć własną domenę

Zdaniem Komisji Europejskiej, nowa domena potrzebna jest, aby Unia "nie przegrała kwestii Internetu".

Komisja Europejska zamierza w tym tygodniu zaproponować stworzenie głównej domeny .eu - poinformował rzecznik Komisji. Ruch ten odzwierciedla obawy Unii Europejskiej, że przegrywa na polu Internetu, a stworzenie takiej domeny byłoby politycznym sygnałem jej zaangażowania w te kwestie.

"Przegramy kwestię Internetu, jeśli szybko nie wprowadzimy domeny .eu" - powiedział anonimowo jeden z przedstawicieli Komisji.

Nazwa domeny, po 6-tygodniowych konsultacjach z odpowiednimi organami, zostanie złożona do Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICAAN), organizacji zajmującej się rejestracją domen na świecie.

Komisja ma nadzieję, że nowa domena spodoba się firmom, ponieważ "firmy europejskie będą mogły łatwiej identyfikować swoje produkty jako europejskie", co również daje przewagę rynkową - stwierdził przedstawiciel Komisji.

Komisja ma też zbadać, czy do oficjalnej rejestracji domeny .eu jest wymagana zgoda zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i Rady Unii Europejskiej, co w normalnym trybie trwałoby ok. 2 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200