Unia Europejska blokuje połączenie MCI WorldCom i Sprinta

Na decyzję Komisji Europejskiej nie mało wpływu wycofanie przez strony fuzji wniosku o jej akceptację przez Unię.

Komisja Europejska podjęła decyzję zakazującą fuzji firm telekomunikacyjnych MCI WorldCom i Sprint. Na decyzję nie miało wpływu wycofanie przez firmy na początku tego tygodnia wniosku o akceptację połączenia przez Unię.

Zdaniem Komisji połączenie "mogłoby doprowadzić do utworzenia firmy, która miałaby dominującą pozycję w globalnym dostarczaniu usług internetowych w ramach sieci szkieletowych".

Zagrożenie monopolistyczne w połączeniu dwóch gigantów telekomunikacyjnych widzi też amerykański Departament Sprawiedliwości, który skierował już do sądu wniosek o zablokowanie fuzji.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej stwierdził, że została ona zmuszona do podjęcia takiej decyzji, ponieważ firmy "nie wycofały się z zawartego porozumienia, a jedynie zdecydowały się na niewprowadzanie go w życie". Potwierdził on też, że Komisja koordynowała z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości wydanie oświadczenia o swoich zastrzeżeniach. Oba organy ściśle współpracowały przy analizie potencjalnych skutków fuzji.

***

Połączenie MCI WorldCom i Sprinta może nie dojść do skutku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200