Umowa o dzieło

Jeżeli strony nie ustaliły wynagrodzenia w umowie ani nie określiły podstaw do jego ustalenia, przysługuje zwykłe wynagrodzenie za tego rodzaju dzieło. Jeżeli w ten sposób nie da się określić ceny, wykonawcy należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom na wykonanie dzieła.

Na ogół strony określają wynagrodzenie ryczałtowe. Ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego pociąga za sobą ryzyko, że w przypadku ustalenia go zbyt nisko wykonawca nie może domagać się dopłaty, nawet gdy w chwili ustalenia wynagrodzenia nie można było przewidzieć rozmiaru i kosztu prac. Przy bardziej skomplikowanych robotach (np. robotach budowlanych i montażowych) stosuje się wynagrodzenie kosztorysowe, na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów.

Odpowiedzialność wykonawcy

Jeśli zamawiający dostarczył materiały, to przyjmujący obowiązany jest ich użyć, przedstawić rachunek i zwrócić nie wykorzystaną część. Zamawiający jest obowiązany odebrać dzieło, jeśli jest ono odpowiedniej jakości. Jeżeli jednak fachowiec opóźnia się z rozpoczęciem prac lub ich ukończeniem, tak że nie jest prawdopodobne, by zdołał oddać dzieło w umówionym czasie, zamawiający może bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy, jeszcze zanim upłynie czas na wykonanie dzieła.

Przyjmujący zamówienie jest odpowiedzialny za wady fizyczne i prawne wytworzonej rzeczy (jak przy sprzedaży). Gdy są one usuwalne, zamawiający może zażądać naprawy i wyznaczyć termin. Wykonawca może odmówić poprawek, gdyby wymagały nadmiernych kosztów. Gdy wad usunąć się nie da, a są istotne, zamawiający może odstąpić od umowy, jeśli nie wydają się ważne, może tylko domagać się obniżenia ceny.

Gdyby przyjmujący zamówienie nie osiągnął celu, odpowiada za brak rezultatu, a nie za brak starannego działania, jak np. przy umowie zlecenia.

W przypadku gdy wykonawca gotów był wykonać dzieło, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego (także wtedy, gdy przyczyny te były niezawinione przez zamawiającego), wykonawcy należy się wynagrodzenie pomniejszone jedynie o to, co zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Ponadto, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł jakąś szkodę w związku z niewykonaniem umowy, może dochodzić odszkodowania. Wysokość tej szkody trzeba jednak udowodnić.

Umowa o dzieło wygasa po jego wykonaniu i zapłacie należności. Od dnia wydania dzieła lub od dnia, w którym umowa miała być zgodnie z umową wykonana, biegnie dwuletni termin przedawnienia roszczeń z tytułu umowy o dzieło.

Zamawiający może w każdym czasie, aż do ukończenia dzieła, od umowy odstąpić. Musi jednak zapłacić umówione wynagrodzenie, po odliczeniu kwoty, którą wykonawca zaoszczędził na skutek niewykonania dzieła.

Wzór umowy o dzieło


TOP 200