Umowa Sony i IBM

Sony zleciło IBM wyprodukowanie wysokiej klasy mikroprocesora dla urządzeń należących do następnej generacji elektroniki użytkowej – w tym Playstation 3.

Sony zleciło IBM wyprodukowanie wysokiej klasy mikroprocesora dla urządzeń należących do następnej generacji elektroniki użytkowej – w tym Playstation 3.

Umowa została zawarta w poniedziałek 11 marca. Analitycy twierdzą, że „Big Blue” zarobi na tym od 2 do 4 miliardów dolarów w przeciągu trzech lat. Nowy chip nosi nazwę „Cell” i zostanie zaprojektowany w Armonk w stanie Nowy Jork w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów firmy. Produkcja chipu będzie odbywała się w nowo powstającej fabryce IBMa budowanej kosztem 3 mld dolarów. Budowa fabryki zostanie zakończona w 2002 roku a pełną zdolność produkcyjną uzyska w rok później. Rozpoczęcie produkcji mikroprocesora nastąpi w 2004 roku. IBM podał, że rezultatem podpisanej umowy będzie sprzedaż dziesiątek milionów chipów. Nie wiadomo natomiast w jakich urządzeniach poza konsolą Sony nowej generacji znajdzie on zastosowanie.

„Cell” zostanie zaprojektowany tak aby przetwarzać informacje z szybkością superkomputera i radzić sobie z komunikacją (głównie internetową) o wiele szybciej niż czynią to obecne modemy typu „dial-up” Nie wykluczone, że chip ten znajdzie zastosowanie także w innych, internetowych aplikacjach wymagających szybkiego i niezawodnego dostępu do sieci udostępnianych przez Sony.

Znaczącą rolę w produkcji elektroniki użytkowej następnej generacji odegra także japońska Toshiba odpowiedzialna do tej pory za projekt i produkcję niektórych podzespołów do Playstation 2, która zadebiutowała na światowym rynku przeszło rok temu. Wszystkie trzy firmy w fazie planowania planują zainwestować łącznie 400 milionów dolarów.

IBM POLSKA

www.ibm.pl

SONY POLSKA

www.sony.pl

TOSHIBA INC.

www.toshiba.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200