Umiarkowany wzrost zastosowań technologii cloud computing

Najnowsze wyniki badań zdają się studzić entuzjazm przemysłu IT związany z cloud computing: tylko 15 proc. użytkowników korporacyjnych wdrożyło lub zamierza wdrożyć technologie cloud w ciągu najbliższego roku.

Badania, którymi objęto 300 przedsiębiorstw na całym świecie, pokazały, iż 38 proc. z nich nie podjęło żadnej decyzji o wdrożeniu technologii cloud services, a kolejne 47 proc. nie rozważa implementacji tej technologii w ciągu najbliższego roku. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest obawa o bezpieczeństwo.

W badaniach przeprowadzonych przez Information Technology Intelligence Corporation (ITIC) wzięły udział przedsiębiorstwa z różnych działów gospodarki, mające od 100 do ponad 100 tys. użytkowników końcowych.

Zobacz również:

Wyniki są dość zaskakujące, mając na uwadze stopień zainteresowania technologiami clod computing ze strony przemysłu IT, ale też nie odbiegają od rezultatów innych badań. Firma badawcza Forrester udostępniła niedawno wyniki badań, z których wynika, że wśród przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 1000 pracowników tylko 25 proc. korzysta lub planuje skorzystanie z oferty hostingu serwerów wirtualnych (np. Amazon EC2) a z mniejszych firm - 20 proc. Z kolei analitycy Gartnera już wcześniej prezentowali opinię, że technologia infrastruktury aplikacyjnej typu "cloud" nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała i jej rozpowszechnianie ogranicza się teraz do "pionierów i przecierających szlaki".

Jednym z głównych powodów ostrożnego podejścia do tej technologii jest obawa o bezpieczeństwo. Obok bezpieczeństwa respondenci wymieniali też ryzyko dostępności w publicznym modelu cloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200