Umiarkowany entuzjazm po CeBIT-cie

W przyszłym roku polska ekspozycja będzie się prezentować lepiej - zapewniają organizatorzy.

W przyszłym roku polska ekspozycja będzie się prezentować lepiej - zapewniają organizatorzy.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) i Centrum Promocji Informatyki (CPI) przedstawiły ocenę targów CeBIT '96, organizację polskiej ekspozycji oraz plany udziału w innych światowych targach informatycznych. Zdaniem Wacława Iszkowskiego, prezesa PIIiT, udział w kolejnych targach CeBIT pozwolił zdobyć nowe doświadczenia. "Izba zamierza położyć większy nacisk na jakość, a nie ilość polskich firm prezentujących swoją ofertę. Ponosi ona pewne koszty związane z organizacją uczestnictwa firm w targach, dlatego też nie może dalej finansować udziału firm nie będących jej członkami" - dodał Wacław Iszkowski.

Słaba promocja

Trudno jest obecnie określić wymierne korzyści płynące z udziału polskich firm na targach w Hanowerze. Ogólnie wystawcy są zadowoleni, jednak - jak wynika z wyników ankiety przeprowadzonej przez CPI - polscy uczestnicy CeBIT-u, krytycznie oceniają promocję polskiej reprezentacji zarówno na samych targach, jak również w kraju oraz standard stoisk targowych. Być może przyczyniło się to do małego zainteresowania zwiedzających, zarówno polską ekspozycją, jak i towarzyszącymi jej seminariami. Seminaria, dla obniżenia kosztów, były zresztą zorganizowane obok oficjalnych imprez targowych i dlatego też informacje na ich temat nie były dostępne ani w informatorach, ani na plakatach. Jak jednak podkreślają wystawcy, liczba zwiedzających nie jest bezpośrednim miernikiem odniesionych

korzyści.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zarezerwowała już większą powierzchnię wystawową na przyszłoroczny CeBIT i czeka na zgłoszenia firm. Planowana jest budowa nowoczesnego stoiska o wysokim standardzie, znacznie szersza akcja promocyjna, lepsza organizacja seminariów i spotkań, a także zaproszenie delegacji polskich polityków, co wpłynąć ma na uaktywnienie dziennikarzy, także telewizyjnych.

Z Hanoweru do Chicago

PIIiT zachęca polskie firmy do udziału w targach COMDEX, które odbędą się w czerwcu br. w Chicago oraz jesiennej konferencji Softworld w kanadyjskim mieście Halifax. Izba dysponuje informacjami i zaproszeniami na imprezy oraz deklaruje pomoc w organizacji i uzyskaniu wsparcia finansowego od różnych instytucji. "Wszystkie te działania są możliwe do zrealizowania, pod warunkiem, że firmy będą rzeczywiście zainteresowane i chętne do aktywniejszego działania, a nie tylko konsumpcji gotowych rozwiązań" - stwierdził Wacław Iszkowski.

Pod koniec sierpnia br. w Hanowerze, po raz pierwszy odbędą się targi CeBIT Home, przeznaczone dla rynku konsumenckiego. Jak powiedział prezes PIIiT, nie jest przewidywana organizacja udziału polskich firm w tej imprezie przez tę instytucję. "Chcemy najpierw przyjrzeć się nowym targom, nie warto płacić za eksperyment" - twierdzi prezes Izby.

Na tegorocznym CeBIT-cie Polskę reprezentowało 16 firm i 5 instytutów naukowych.


TOP 200