Ultrainterfejsy dla nowych dysków

Natomiast system plików NTFS, wbudowany w Windows NT, jest bardziej zaawansowany technologicznie, lecz do zastosowań wymagających wielozadaniowości i intensywnej pracy z aplikacjami, korzysta wyłącznie z interfejsów SCSI.

Najczęściej spotykane na rynku dyski IDE to konstrukcje 3,5”, takie jak Fireball firmy Quantum (do 6,4 GB). Niedawno pojawiły się też napędy 5,25” (tańsze od 3,5”) - seria Bigfoot o pojemności także do 6,4 GB. Większość producentów oferuje dyski IDE o pojemności mniejszej lub zbliżonej do 2 GB i prędkości obrotowej do 5400 obr./min. Są to parametry, które w przyszłym roku będą standardem.

Nowe wersje SCSI

Standard SCSI (Small Computer System Interface) ma już pod 10 lat, ale jest stopniowo rozwijany i kolejne wersje interfejsów SCSI dostosowują przepustowość łącza do rosnącej wydajności systemów komputerowych. Interfejs ten również w najbliższym czasie wydaje się być nie do zastąpienia na rynku serwerów i wysokiej klasy komputerów PC lub stacji roboczych. Najnowsze, opracowywane wersje standardu SCSI to: Ultra2 SCSI (80 MB/s), technologia transmisji LVD (wiele dysków dołączonych do tego samego kabla) oraz optyczny interfejs szeregowy Fibre Channel-AL.

Wśród głównych producentów oferujących dyski SCSI wysunęła się Seagate, oferując rodzinę dysków Cheetah. Korzystają one z interfejsu Ultra SCSI lub Fiber Channel i pracują z rekordową prędkością obrotową 10 tys. obr./min. Szybkość ciągłego transferu danych wynosi 15 MB/s. W porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie dysków IBM lub Micropolis o prędkości obrotowej 7200 obr./min, Cheetah ma ok. 40% wyższą wydajność, ale też prawie dwa razy większą cenę.

Większość rynkowej oferty wydajnych napędów SCSI to dyski 7200 obr./min o pojemności do 4 GB dla talerzy o średnicy 1”. Dostępne są również dyski 1,6” o pojemności do 9 GB. Jeszcze w br. można oczekiwać pojawienia się na rynku dysków 3,5” o pojemności do 16 GB, wyposażonych w interfejs Ultra2 SCSI.

Przy porównaniu dysków IDE i SCSI, te ostatnie w dalszym ciągu są co najmniej dwukrotnie droższe od konstrukcji IDE w przeliczeniu na 1 MB magazynowanej informacji. W zamian oferują jednak wiele zaawansowanych właściwości - zdolność wykonywania kilku operacji jednocześnie, duże rozmiary buforów pamięci (512 kB - 2 MB), możliwość dołączania dysku do matrycy RAID bez wyłączania systemu i mniejszy pobór mocy.

Dyski wyposażone w interfejs IDE ewoluują w kierunku standardu Ultra ATA. W przyszłym roku standardem powinien stać się równoległy interfejs Ultra DMA/33, oferujący maksymalną szybkość transmisji danych 33 MB/s. Również w dyskach SCSI, stosowanych przede wszystkim w serwerach lub stacjach roboczych stopniowo, znajdują zastosowanie nowe wersje bardziej wydajnych interfejsów. Do najnowszych należy Ultra SCSI (równoległa wersja SCSI-3) o szybkości transmisji 40 MB/s.

Jednocześnie na rynku pojawia się szeregowe SCSI-3 - interfejs FireWire (IEEE 1394) o prędkości transmisji danych, wynoszącej obecnie 100 Mb/s. W przyszłości ma ona być podniesiona do poziomu 400 Mb/s. Pierwsze dyski, korzystające z tego interfejsu (produkowane przez IBM), mają się ukazać pod koniec br. Wszystko wskazuje na to, że standard FireWire (IEEE 1394) połączy świat komputerów PC i aplikacji multimedialnych ze światem sprzętu elektronicznego powszechnego użytku.

FireWire - IEEE 1394 jest interfejsem, który ma znaleźć zastosowanie w multimedialnych komputerach PC. Obecnie jest wykorzystywany przede wszystkim w specjalizowanych systemach do cyfrowej obróbki plików wideo. Drugą szeregową odmianą SCSI-3 jest interfejs Fibre Channel, który w przyszłości ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w serwerach.


TOP 200