Ultrabook zrozumie mowę i gest

Podczas konferencji IDF 2012 Intel zaprezentował wizję rozwoju technologii mobilnych.

Podczas Intel Development Forum 2012 Intel po raz kolejny potwierdził, że przestał być firmą od procesorów i teraz koncentruje się na rozwiązaniach. W jego planach ogromną rolę odgrywają mobilność i związane z nią technologie.

Powołana do życia przez Intela w roku 2011 nowa kategoria urządzenia - ultrabook - doczekała się 140 różnych projektów. Część to komputery z obracanym, odczepianym lub wysuwanym ekranem. Pracą ponad 70 modeli steruje procesor Intel Core trzeciej generacji. Właściwości jednostki centralnej decydują o możliwościach ultrabooków.

Do najważniejszych należą lepsza wydajność i długie życie baterii. Zwiększenie parametrów nastąpi wraz z pojawieniem się w 2013 r. 22-nanometrowych procesorów Intel Core czwartej generacji (Haswell). "Dzięki nim użytkownicy zyskają grafikę Intel HD, nowe instrukcje do szybszego szyfrowania i obliczeń, zabezpieczenia sprzętowe i plany zasilania, które przedłużą czas pracy na bateriach" - deklarowali przedstawiciele Intela.

Percepcyjne przetwarzanie danych...

Zmienią się sposoby komunikowania z komputerem. Intel zaprasza deweloperów do pracy nad rozwojem "percepcyjnego przetwarzania danych", w którym urządzenia wykorzystują "zmysły" podobne do ludzkich. Intel niebawem wyda wersję beta pakietu Perceptual Computing Software SDK. Pakiet pozwoli producentom sprzętu i oprogramowania wykorzystywać rozpoznawanie gestów, twarzy i mowy oraz rzeczywistość rozszerzoną w istniejących i przyszłych ultrabookach i komputerach PC opartych na procesorze Intel Core.

Podczas IDF pokazano postępy w rozpoznawaniu głosu na przykładzie ultrabooka z oprogramowaniem Nuance Dragon Assistant Beta zoptymalizowanym pod kątem procesorów Intel Core. Pod koniec br. Dell planuje udostępnić oprogramowanie Dragon Assistant Beta użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych w ultrabooku Dell XPS13.

...i jeszcze inteligentniejsze urządzenia

Rosnąca liczba urządzeń mobilnych to nie całość obrazu przyszłości, która nas czeka. Intel przewiduje, że jedną trzecią z 15 mld takich urządzeń stanowić będą systemy inteligentne, zwane "internetem rzeczy". Intel zamierza wziąć czynny udział w jego kształtowaniu, proponując Intelligent Systems - zbiór receptur i rozwiązań umożliwiających nowe podejście do projektowania urządzeń wykorzystujących mobilną łączność. Propozycja Intela to jedna platforma sprzętowo-aplikacyjna z funkcjami zabezpieczającymi i administracyjnymi. Branża IT oszczędzi czas i pieniądze bez konieczności opracowywania i weryfikowana wymagań rożnych platform sprzętowych oraz programowych, niekiedy z zastrzeżonymi komponentami, wymagającymi opłat licencyjnych.

Intel Intelligent Systems Framework ma być standardowym, otwartym środowiskiem dla deweloperów. Ma wspierać przetwarzanie wielkich zbiorów danych gromadzonych przez sieci inteligentne. Platforma obejmuje komponenty odpowiadające za łączność, zarządzanie i bezpieczeństwo dostarczone przez Intela i jego partnerów, a także oprogramowanie firm McAfee i Wind River. Intel Intelligent Systems Framework obsługuje procesory Intel Xeon, Core drugiej i trzeciej generacji z technologią Intel vPro oraz procesory Atom. Ekosystem będzie ściśle współpracował z Open Data Center Alliance, aby zagwarantować integrację urządzeń z centrum danych i z chmurą. Platforma Intel jest bezpłatnie dostępna dla wybranych klientów firmy.

Otwarcie na programistów

Podczas IDF podkreślano "otwartość" standardów i ekosystemu deweloperskiego. Intel zadeklarował promowanie HTML 5 jako platformy mobilnej niezależnej od systemu operacyjnego. Obok HTML 5 Intel stawia na język JavaScript, ogłaszając, że wraz z Mozillą pracuje nad natywną implementacją technologii River Trail. Obecnie jest ona dostępna jako dodatek, a w 2013 r. zostanie wbudowana w przeglądarki Firefox, pozwalając aplikacjom internetowym wykorzystać potencjał przetwarzania równoległego.

Intel zapewniał o swoim wsparciu dla programistów. Nowy program Intel Developer Zone udostępnia narzędzia i przewodniki dla twórców oprogramowania. W IV kw. 2012 r. w programie Intel Developer Zone pojawi się HTML 5 Developer Zone - strefa skupiona na aplikacjach międzyplatformowych, która wspomoże deweloperów w praktycznym wdrażaniu aplikacji HTML 5 w środowiskach Apple iOS, , Microsoft Windows oraz Tizen. Twórcy oprogramowania mają otrzymać także wsparcie biznesowe poprzez globalną dystrybucję oprogramowania za pośrednictwem witryny Intel AppUp i wsparcie marketingowe. Programiści będą mogli zgłaszać i publikować aplikacje w wielu stowarzyszonych witrynach Intel AppUp dla ultrabooków, tabletów i komputerów stacjonarnych. Intel Developer Zone zapewnia okazje do reklamowania produktów za pośrednictwem Software Business Network.

Trzeci filar programu to społeczności. Twórcy oprogramowania uczestniczący w Intel Developer Zone mogą nawiązywać kontakty z ekspertami w swojej dziedzinie. W społeczności ultrabook pojawią się porady dotyczące tworzenia aplikacji Microsoft Windows 8 dla najnowszych modeli tych urządzeń z ekranami dotykowymi i czujnikami mowy i ruchu.


TOP 200