Ulepszony podręczny magazyn

Kolejna wersja Novell Internet Caching System ma być w pełni zgodna z katalogami NDS.

Kolejna wersja Internet Caching System ma być w pełni zgodna z katalogami NDS.

Novell ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji i możliwości nowej wersji rozwiązania buforującego przesyłany ruch internetowy - Internet Caching System 2.0 (ICS). Obecnie dostępne ICS 1.0 cieszy się dużą popularnością, a produkty opracowane na bazie tego oprogramowania oferują już na rynku takie firmy, jak Dell, Compaq i wkrótce zamierza to robić również IBM.

Sekret dobrego bufora

ICS jest rozwiązaniem dwuczęściowym, składającym się z oprogramowania i dedykowanego do jego uruchamiania bezobsługowego sprzętu (serwera stworzonego na bazie procesorów Intela). Oprogramowanie ICS - przygotowane przez Novella - wykorzystuje zmodyfikowane w znacznym stopniu jądro systemu NetWare. ICS jest w zasadzie oddzielnym systemem operacyjnym, wyposażonym we własny system plików, zoptymalizowanym do przechowywania i szybkiego dostępu do dużej liczby małych plików (najczęściej buforowane strony HTML mają objętość ok. kilkunastu kilobajtów). Z uwagi na to rozwiązania oparte na ICS pracują znacznie wydajniej niż standardowe oprogramowanie buforujące, działające na platformach Windows NT bądź Net-Ware.

Zgodny z NDS

Nowością ICS 2.0 ma być współpraca z usługami katalogowymi NDS (w pierwszej wersji produktu tego nie zakładano, gdyż był oferowany jako rozwiązanie niezależne). Będzie on obsługiwać także protokół LDAP.

Kolejną istotną modyfikacją będzie możliwość obsługi transmisji multimedialnych w technologii strumieniowej. ICS 2.0 umożliwi buforowanie transmisji RealAudio i RealVideo, QuickTime, MP3 oraz innych popularnych formatów plików multimedialnych.

Podobnie jak obecna wersja ICS, nowy produkt nie będzie rozprowadzany bezpośrednio przez Novella. Firma będzie licencjonować go producentom serwerów, którzy będą sprzedawać urządzenia przygotowane do pracy. Novell nie ujawnił ceny ICS 2.0. Obecnie dostępne rozwiązania w zależności od konfiguracji kosztują 5000-10 000 USD.

Nie wiadomo również, czy firma udostępni dotychczasowym klientom, którzy nabyli ICS 1.0, możliwość migracji na drodze programowej do najnowszej wersji rozwiązania buforującego.


TOP 200