Ulepszony Norton Utilities

Nowa wersja znanego pakietu narzędziowego oferuje wiele ulepszeń.

Nowa wersja znanego pakietu narzędziowego oferuje wiele ulepszeń.

Symantec Corp. wprowadził na rynek nową wersję znanego pakietu narzędziowego Norton Utilities 2.0 for Windows 95. W porównaniu do wersji poprzedniej NU 2.0 pracuje wydajniej i oferuje nowe funkcje. Można stwierdzić, że jest to jeden z lepszych pakietów narzędziowych do kontrolowania pracy komputera PC z systemem Windows 95.

Norton Utilities 2.0 jest wyposażony w nowe narzędzia do monitorowania pracy dysków twardych i śledzenia ruchu pakietów w Internecie. Ponadto zawiera on edytor bazy danych Registry (konfiguracja systemu Windows 95), System Genie oraz zestaw programów asystenckich, które ułatwiają modyfikowanie i zarządzanie systemem Windows 95. NU 2.0 wykorzystuje te same metody identyfikowania wirusów, co program Norton AntiVirus (NAV). Aby jednak usunąć wirusa, trzeba zainstalować pakiet NAV.

Nie wszystkie jednak funkcje działają bez zarzutu. I tak np. po zainstalowaniu pakietu w komputerze bez przeglądarki Microsoft Internet Explorer 3.0 (IE) okazało się, że nie można uruchomić modułu System Genie, który wymaga obecności IE 3.0.

System Genie jest adresowany do mniej doświadczonych użytkowników, którzy chcą modyfikować i rekonfigurować system Windows 95 bez otwierania i zmieniania zawartości bazy danych Registry. Moduł ten umożliwia m.in. szybkie ukrycie ikon, które zaśmiecają stół roboczy systemu. Osoby doświadczone mogą modyfikować konfigurację Windows 95, używając tradycyjnych narzędzi, np. Norton Registry Editor lub Registry Tracker. Pozwalają one na bezpośrednią edycję bazy danych Registry lub plików z rozszerzeniem .INI. Podczas edycji program czynnie wspomaga użytkownika, wyjaśniając znaczenie poszczególnych elementów bazy i doradzając odpowiednie działanie.

Jednym z problemów Registry jest to, że w miarę upływu czasu baza rozrasta się do dużych rozmiarów. Nawet po usunięciu niektórych opcji i parametrów, pliki SYSTEM.DAT i USER.DAT nie zmniejszają się. Niestety, NU 2.0 nie rozwiązuje tego problemu i nie "odchudza" bazy, ale z problemem tym nie radzą sobie również inne narzędzia tego typu.

Nowym narzędziem jest też program File Compare, który pozwala na porównywanie plików formatu .INI, różnych wersji Registry oraz małych plików tekstowych. Ma on jednak mniejsze możliwości niż polecenie FC.EXE (DOS), które porównuje pliki dowolnego formatu. Programu nie można użyć do porównania plików binarnych lub wyświetlenia ich zawartości w trybie heksadecymalnym.

Symantec wprowadził również funkcję Norton Utilities Comapanion, która objaśnia sposób pracy nowych modułów i pozwala na łatwiejszą kontrolę zasobów systemu, prezentując je w postaci graficznej.

Pakiet Norton Utilities 2.0 można polecić wszystkim użytkownikom Windows 95, którzy potrzebują narzędzi do kontroli i modyfikacji tego systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200