Ulepszony NetMeeting

Nowa wersja programu do wideo- i telekonferencji zapewnia lepszą jakość transmisji dźwięku.

Nowa wersja programu do wideo- i telekonferencji zapewnia lepszą jakość transmisji dźwięku.

Microsoft Corp. udostępnił ostateczną wersję oprogramowania wideokonferencyjnego NetMeeting 2.1. Program umożliwia organizację konferencji, wymianę danych, również multimedialnych, oraz prowadzenie rozmów telefonicznych przez Internet. Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, nowa wersja oferuje lepszą wydajność i ma mniejsze wymagania na pasmo przenoszenia w porównaniu do NetMeeting 2.0, która trafiła na rynek w kwietniu br. Jest także przygotowywana polska wersja tego programu. Jak zapewniają przedstawiciele Microsoftu, powinna ona pojawić się na rynku za 2 – 3 miesiące.

Program oferuje lepszą jakość transmisji dźwięku, mniejsze opóźnienia oraz zredukowane do minimum zjawisko jego zaników, co znacznie ułatwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez Internet lub sieci lokalne. Wykorzystuje on biblioteki funkcji Microsoft DirectSound, wchodzące w skład DirectX API 5.0. Jeśli komputer zawiera kartę dźwiękową z zainstalowanym sterownikiem zgodnym z DirectSound, zaniki dźwięku są zmniejszane o 73% w porównaniu do wersji 2.0. Według danych firmy, aplikacja jest również uruchamiana o 20% szybciej i ma o 91% lepszą wydajność przy transmisji plików.

Jednocześnie NetMeeting 2.1 została wzbogacona o funkcje obsługi nowych technologii, które pojawią się dopiero w systemie Windows 98. Program współpracuje z dołączonymi do szeregowego portu USB oraz z systemem wyposażonym w wiele monitorów, a także zawiera funkcje obsługi mechanizmów kontroli jakości połączeń, np. RSVP (Resource Reservation Protocol), który umożliwia żądanie od systemu operacyjnego przydzielenia szerokiego pasma transmisji do prowadzenia wideokonferencji wysokiej jakości odtwarzania. Oprócz współpracy z Windows 98, wiadomo że wersja NetMeeting 2.1 zostanie dołączona do beta Windows NT 5.0. Microsoft udostępnia również NetMeeting Resource Kit - pakiet do wspomagania instalacji oprogramowania w dużych firmach oraz zestaw dla programistów SDK (Software Development Kit).

NetMeeting 2.1 można bezpłatnie ściągnąć po połączeniu się z internetowym adresem:http://www.microsoft.com/netmeeting/. Użytkownicy systemu Windows 95, którzy chcą w pełni wykorzystać wysoką wydajność transmisji dźwięku, powinni zainstalować funkcje DirectSound z zestawu DirectX API 5.0, które są również dostępne pod tym samym adresem.


TOP 200