Ulepszona wersja Windows CE

Nowy system operacyjny dla komputerów naręcznych oferuje wsparcie dla procesorów x86 i wyświetlania kolorowej grafiki.

Nowy system operacyjny dla komputerów naręcznych oferuje wsparcie dla procesorów x86 i wyświetlania kolorowej grafiki.

Microsoft opracował nową wersję Windows CE 2.0 - uproszczonego systemu Windows 95, przeznaczonego dla subnotebooków i naręcznych komputerów HPC (Handheld PC). Oprogramowanie oferuje wsparcie dla sprzętu wyposażonego w procesory klasy x86 oraz kart wideo wyświetlających kolorową, 24-bitową grafikę. Można oczekiwać, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy na rynku pojawi się nowa generacja naręcznych komputerów PC wyposażonych w ten system operacyjny.

Mimo że pierwsze komputery klasy HPC pracujące pod Windows CE 1.0 nie spotkały się z dużym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców, wielu obserwatorów rynku nadal twierdzi, że systemy tej klasy mogą odnieść sukces. Podstawowe zalety HPC z Windows CE to dobry interfejs użytkownika oraz dostępność mechanizmów synchronizacji zasobów komputerów naręcznych ze sprzętem stacjonarnym.

Wprowadzenie do oferty komputerów wyposażonych w Windows CE 2.0 zapowiedziały już Acer i Sharp. Ta druga firma produkuje obecnie modele Zaurus PDA (Personal Digital Assistant) z Windows CE 1.0, które są uznawane za jedne z lepszych produktów tej klasy. Również inni producenci planują wprowadzenie na rynek komputerów naręcznych platformy Windows CE 2.0, wyposażonych w procesory o małym poborze mocy, produkowane przez Intela i AMD, np. 486 SX. Fujitsu zapowiada na II kw. 1998 r. premierę HPC z procesorem Intela. Firma ta ma obecnie proponuje komputer naręczy Interop o wymiarach kartki A5, który pracuje pod systemem DOS. Przedstawiciel Fujitsu twierdzą, że specyfikacja platformy Windows CE 2.0 Microsoftu jest elastyczna, otwarta i może oznaczać nowy etap w rozwoju komputerów pracujących pod tym systemem. System Windows CE pojawił się na rynku niedawno - jego premiera odbyła się na targach Comdex w listopadzie ub.r.

Są też sygnały, że kilka firm tajwańskich jest zainteresowanych produkcją systemów platformy Windows CE, ale bardziej niż standardowe HPC mają one przypominać mininotebooki, np. Toshiba Libretto, który waży ok. 1 kilograma i ma wymiar zbliżony do formatu kartki A5. Pozwoli to uniknąć jednej z najczęściej podkreślanych przez użytkowników wad HPC - wyposażenia w małą, niewygodną w użyciu klawiaturę.

Wkrótce pojawi się nowy rodzaj urządzeń elektronicznych wyposażonych w Windows CE, takich tak inteligentne telefony (połączenie komputera PC z telefonem) lub systemy WebTV. Interfejs użytkownika instalowany w takim sprzęcie będzie znacznie różnić się od oferowanego przez komputery z Windows.

Pierwsze komputery naręczne platformy Windows CE nie wzbudziły dużego zainteresowania. Tym razem może być jednak inaczej, gdyż wersja 2.0 systemu wspiera nie tylko procesory klasy x86 i 24-bitowy kolor, ale pozwala uruchamiać maszynę wirtualną Java, łączyć się z Ethernetem (ma wbudowaną obsługę protokołu NDIS - Network Driver Interfejs Specification), drukować pliki oraz wspiera technologie ActiveX, Visual Basic Scripting i biblioteki Microsoft Foundation Classes, obsługujące język C++. Jednocześnie Microsoft dołączył do pakietu program prezentacyjny Pocket PowerPoint, ulepszoną wersję Pmail do obsługi poczty elektronicznej, która umożliwia odbieranie załączników, oraz Internet Explorer 4.0. Można także oczekiwać, że Windows CE 2.0 w przyszłości będzie włączony do specyfikacji Microsoft Terminal, jako jeden ze wspieranych systemów operacyjnych.

Budowa sprzętu wyposażonego w procesory x86 jest łatwa dla producentów komputerów PC, którzy znają architekturę tego typu systemów. Ale nie wszyscy sądzą, aby układy te znalazły szerokie zastosowanie w komputerach naręcznych, podkreślając, że procesory RISC są tańsze i wydajniejsze w tego typu systemach.


TOP 200