Ukraińska policja aresztuje podejrzanych członków gangu ransomware CL0P

Policja na Ukrainie twierdzi, że aresztowała sześć osób powiązanych z gangiem ransomware CL0P. To grupa hakerów powiązana z wyciekami informacjami z kilkudziesięciu różnych firm.

Ransomware coraz poważniejszym zagrożeniem / Fot. National Police of Ukraine

Ransomware coraz poważniejszym zagrożeniem / Fot. National Police of Ukraine

Ukraińska policja opublikowała wideo, na którym widać śledczych dokonujących nalotów na domy należące do podejrzanych. W sumie policja przeprowadziła w obwodzie kijowskim 21 przeszukań, które obejmowały również zajęcie milionów w gotówce i konfiskatę samochodów.

Ukraińska policja nie podała szczegółów dotyczących aresztowań. Wiemy natomiast, że współpracowała z Interpolem i organami ścigania w USA i Korei Południowej, aby wyśledzić tożsamość podejrzanych.

Zobacz również:

  • Dane po ciemnej stronie mocy
  • Brytyjskie organizacje, sojusznicy Ukrainy zostały ostrzeżone przed potencjalnymi zmasowanymi ze strony Rosji
  • Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Według policji gang ransomware CL0P spowodował szkody sięgające ok. 500 milionów dolarów. Jej członkowie zainstalowali oprogramowanie ransomware na komputerach firm amerykańskich i koreańskich.

Na początku tego roku CL0P zdołał również ukraść dane dziesiątkom grup, w tym Stanford University Medical School, University of Maryland i University of California.

Następnie CL0P zaczął udostępniać skradzione informacje za pośrednictwem strony internetowej grupy w darknecie, grożąc ujawnieniem bardziej poufnych plików, chyba że ofiary zapłacą okup.

Oświadczenie ukraińskiej policji mówi, że organy ścigania zamknęły infrastrukturę zajmująca się przetwarzaniem kodu komputerowego ransomware CL0P. Jednak pomimo aresztowań, główny gang ransomware CL0P prawdopodobnie nadal działa - tak twierdzi firma Intel 471, zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Podejrzewa, że nalot policji uderzył przede wszystkim w biznes CL0P zajmujący się praniem brudnych pieniędzy.

"Nie wierzymy, że kluczowe osoby stojące za CL0P zostały zatrzymane, ponieważ prawdopodobnie mieszkają one w Rosji" - twierdzi Intel 471.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200