Ukraina akceptuje kryptowaluty

Miesiąc temu ukraiński parlament uchwalił ustawę o legalizacji obrotu kryptowalutami, przygotowując kraj na możliwość realizowania transakcji finansowych bazujących na takich wirtualnych walutach, jak Bitcoin i Ethereum. Dziś prezydent kraju, Wołodymyr Zełenski, podpisał ustawę “On Virtual Assets” (Wirtualne aktywa), która ustanawia ramy prawne do wprowadzenia oficjalnie na Ukrainie regulowanego rynku kryptowalut.

Nowa regulacja przewiduje, że giełdy kryptograficzne i firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi będą musiały rejestrować się, po to aby mogły działać legalnie na Ukrainie, a banki będą mogły otwierać rachunki, których właścicielami są firmy kryptograficzne. Ustawa ma też upoważniać Ukraińską Narodową Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do określania polityki kraju w zakresie aktywów cyfrowych, wydawania licencji dla firm zajmujących się kryptowalutami i pełnienia funkcji nadzorcy finansowego.

Po wprowadzeniu nowego prawa, Kuna (pierwsza ukraińska giełda kryptowalut) nie będzie już ograniczać swojej aktywności do pomocy w zarządzaniu darowiznami otrzymywanymi bezpośrednio w kryptowalutach, ale również do ich zamiany na tak bardzo obecnie potrzebne Ukraińcom pieniądze. W międzyczasie Ukraina nawiązała współpracę z gigantem giełdowym FTX z siedzibą na Bahamach, aby konwertować wkłady kryptowalutowe na fiducjarne zasoby finansowe deponowane w Narodowym Banku Ukrainy.

Zobacz również:

  • Koniec outsourcingu IT. Czas na partnerów technologicznych
  • Bitcoin of America: pracujemy nad nierównością płci w branży krypto
  • Cisco opuści rynek rosyjski

FTX i Kuna, razem z platformą Everstake, nawiązały już współpracę z ukraińskimi organizacjami rządowymi, która ma zaowocować powstaniem witryny obsługującej darowizny przekazywane na rzecz Ukrainy. Nosi ona nazwę Aid for Ukraine i przyjmuje darowizny w postaci wirtualnych walut Bitcoin, Ether, Tether, Polkadot , Solana, Dogecoin, Monero, Icon i Neo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200