Układy Xeon 5400 już na rynku

Intel wprowadził wczoraj oficjalnie do swojej oferty wydajne procesory Penryn przeznaczone do instalowania w serwerach (układy Xeon 5400), produkowane w oparciu o technologię 45 nanometrów.

Procesory Penryn zawierają większe bufory na dane niż procesory 65 nm i są od nich szybsze, dlatego pracują o 40 do 60% wydajniej, szczególnie wtedy gdy obsługują aplikacje multimedialne (np. przetwarzające obrazy wideo). Przyczyniają się też do tego nowe instrukcje, zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu obrazów wideo o wysokiej rozdzielczości.

Układy Penryn są pierwszymi procesorami firmy Intel wytwarzanymi przy użyciu nowego materiału (dielektryk) noszącego nazwę high-k. Bramki oparte na tym materiale charakteryzują się dużo mniejszymi przeciekami elektronów niż tradycyjne bramki krzemowe. Produkcja układów Penryn odbywa się bez udziału ołowiu i Intel zapowiada, że w drugiej połowie 2008 r. będą one jeszcze bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, gdyż nie będą również zawierać pierwiastków z grupy fluorowców (halogeny).

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Intel oferuje 12 nowych, czterordzeniowych układów Xeon 5400 przeznaczonych dla serwerów. Układy są taktowane zegarem o częstotliwościach od 2 GHz do 3,20 GHz i zawierają bufor na dane o pojemności 12 MB. W pierwszym kwartale 2008 r. Intel zaprezentuje układy Penryn przeznaczone dla komputerów desktop (Core 2 Quad i Core 2 Duo). W tym samym kwartale w ofercie firmy pojawią się układy Penryn dla notebooków (Core 2 Extreme i Core 2 Duo). W grudniu br. Intel wprowadzi również na rynek trzy dwurdzeniowe procesory Xeon 5200, taktowane różnymi zegarami (1,86 GHz, 3,33 GHz i 3,4 GHz), zawierającymi bufor na dane o pojemności 6 MB.

Wielu producentów systemów obliczeniowych (w tym HP i Lenowo) zaprezentowało już komputery wyposażone w układ Penryn. HP wprowadzi np. do swojej oferty w połowie grudnia wydajną stację roboczą o nazwie HP XW8600 Workstation, zawierającą układy Penryn (Xeon 5400).

Stacjonarne systemy obliczeniowe oparte na układach Penryn będą pobierać poniżej 120 watów mocy. Notebooki zawierające układ Penryn pojawią się na rynku w pierwszym kwartale 2008 r. i będą pobierać ok. 25 watów mocy. Produkowane obecnie notebooki, zawierające układy CPU wytwarzane przy użyciu technologii 65 nm, pobierają co najmniej 35 watów mocy.

Ceny procesorów Intel Xeon 45 nm wahają się (zależnie od modelu, szybkości i kupowanej ilości ) od 177 do 1279 USD. Procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 - przeznaczony głównie do obsługiwania gier - kosztuje 999 USD (przy hurtowym zakupie co najmniej 1000 sztuk).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200