Układy Intela pojawią się w telefonach komórkowych Ericssona

Szwedzki producent liczy, że umowa z Intelem pomoże mu we wprowadzeniu na rynek nowych modeli telefonów przeznaczonych dla sieci tzw. trzeciej generacji.

Ericsson i Intel podpisały umowę, w ramach której wspólnie opracują standard rozwiązań pamięci typu flash przeznaczonych dla telefonów bezprzewodowych tzw. trzeciej generacji, z dostępem do Internetu.

Ponadto szwedzki producent zobowiązał się, że przez trzy lata będzie kupował od Intela układy pamięci flash, które będzie stosował w swoich telefonach. Wartość tej części umowy jest szacowana na ok. 1 mld USD.

"Mówiąc ogólnie, rozwój telefonów przenośnych idzie głównie w kierunku zwiększenia pojemności ich pamięci i mocy przetwarzania" - stwierdził przedstawiciel Ericssona.

Porozumienie firm dotyczy jednak tylko pamięci flash, Ericsson nie planuje na razie wykorzystania w swoich urządzeniach miniaturowych procesorów StrongArm Intela, przeznaczonych do urządzeń naręcznych.

Producenci również wspólnie zdefiniują rozwiązania pamięci flash, które będą wykorzystywane w telefonach oferujących dostęp do Internetu, umożliwiając im przechowywanie danych, takich jak strony WWW, poczta elektroniczna czy cyfrowo zapisany dźwięk.

Ericsson liczy, że umowa z Intelem pomoże mu we wprowadzeniu na rynek nowych modeli telefonów łączących w sobie funkcje obsługi głosu i Internetu przeznaczonych dla sieci tzw. trzeciej generacji.

Ponadto, podczas odbywającej się w Cannes wystawy GSM World Congress, szwedzki producent zaprezentował prototypową wersję telefonu dla sieci GPRS (General Packet Radio Services). Jego pierwsze egzemplarze mają trafić na rynek w I kwartale przyszłego roku. W ten sposób chce on zapełnić "dziurę" pomiędzy przyszłymi sieciami tzw. trzeciej generacji, zapewniającymi transfer danych z szybkością do 2 Mb/s, a działającymi obecnie GSM, przeważnie oferującymi transfer rzędu 9,6 Kb/s. Sieci GPRS oferują transmisję danych z prędkością do 115 Kb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200