Układy Cell do zastosowań mobilnych

Procesory multimedialne Cell mogą wkrótce trafić do urządzeń mobilnych. Na 2007 r.

Procesory multimedialne Cell mogą wkrótce trafić do urządzeń mobilnych. Na 2007 r.

Układy Cell do zastosowań mobilnych

Procesory Cell dla notebooków w 2008 r. i dla telefonów w 2010 r. - to całkiem możliwe, jak nieoficjalnie przyznają przedstawiciele Toshiby.

Toshiba zapowiada modele wykonane w technologii 65-nanometrowej, a więc z pewnością generujące mniej ciepła niż układy 90-nanometrowe montowane w pierwszych konsolach Sony PlayStation 3 i serwerach IBM BladeCenter. Układy te będą zapewne oferować również większą wydajność, ponieważ dodatkowa przestrzeń prawie na pewno zostanie wykorzystana na większą ilość pamięci podręcznej. W dalszej perspektywie, prawdopodobnie w 2008 r., według nieoficjalnych informacji pojawią się procesory "klasy średniej". Mogą zostać zastosowane do mniej wymagających niż konsole urządzeń, np. nowej generacji odbiorników TV, monitorów, czy notebooków. Do 2010 r. powstaną wersje mobilne, co jest zresztą bardzo prawdopodobne ze względu na naturalny rozwój technik produkcji półprzewodników. Twórcy architektury Cell - IBM, Sony i Toshiba przekonują, że pracują nad wspólną warstwą niskopoziomowego oprogramowania, które będzie stanowić uniwersalną platformę dla aplikacji, by mogły one działać na układach Cell produkowanych przez każdą z trzech firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200