Układy CMOS 2,5 Gb/s

Texas Instruments opracował technologię układów do superszybkich interfejsów szeregowych.

Texas Instruments opracował technologię układów do superszybkich interfejsów szeregowych.

Texas Instruments zaprezentował nową technologię CMOS, dzięki której mają pojawić się na rynku układy scalone do obsługi transmisji danych z szybkością do 2,5 Gb/s. Wytwarzanie ich nie będzie wymagało stosowania specjalnych, drogich materiałów lub nietypowych projektów struktury obwodów.

Jeszcze przed końcem tego roku Texas Instruments zamierza wprowadzić do sprzedaży układy do obsługi interfejsu FireWire (IEEE 1394) w wersji umożliwiającej przesyłanie danych z szybkością 800 Mb/s. W następnej kolejności firma ma wykorzystać nową technologię do konstruowania interfejsów sieciowych standardu Gigabit Ethernet i Fibre Channel.

Przewiduje się, że układy do obsługi FireWire będą szybko udoskonalone i prędkość transmisji zostanie zwiększona do 1,6 Gb/s, osiągając też 2,5 Gb/s. Przy zastosowaniu takiego interfejsu tworzenie kopii dysku zawierającego 1 GB danych zajmie tylko ok. 4 s!

Jak twierdzą przedstawiciele Texas Instruments, prawdopodobnie uda się osiągnąć szybkość transmisji nawet do 3,2 Gb/s. Dotychczas tak duże szybkości można było uzyskać tylko przy wykorzystaniu arsenku galu, nie krzemu, i technologii bipolarnej, a nie CMOS. Produkcja tego rodzaju układów jest jednak droga i skomplikowana, a ich wdrażanie trudne.

Opracowana przez Texas Instruments technologia bazuje na standardowych rozwiązaniach stosowanych przy projektowaniu i produkcji układów typu CMOS, dzięki czemu ich cena ma być względnie niska. Obecnie planowane jest wykorzystanie linii produkcyjnych 0,25 m, ale już w przyszłym roku firma ta zamierza zastosować technologię 0,18 m. Firma zbudowała już prototypowy transceiver, pracujący na bazie układów scalonych nowej generacji, który pełni funkcję warstwy fizycznej portu FireWire, działającego z szybkością 800 Mb/s.

Specjaliści z Texas Instruments twierdzą, że w przyszłości układy budowane zgodnie z tą technologią pozwolą na zwiększenie szybkości transmisji szeregowych portów sieciowych do 2 Gb/s. Wraz z pojawieniem się tego typu interfejsów trzeba będzie zmodyfikować obecne standardy Gigabit Ethernet i Fibre Channel, których specyfikacje przewidują dwa razy mniejszą szybkość przesyłania danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200