Układy ARM powoli wkraczają do komputerów HPC

Pozycja Intela jako dominującego dostawcy procesorów instalowanych w wysokowydajnych komputerach klasy HPC j (High-Performance Computing) jest oczywista. Jednak w ostatnim czasie na horyzoncie pojawiło się kilka innych firm produkujących układy CPU mające inną architekturę, które mogą zagrozić tej dominacji.

I nie mówimy tu wcale o układach produkowanych przez odwiecznego rywala tej korporacji (czyli o AMD), ale o zupełnie innych firmach, takich jak np. Marvell.

Przyjrzyjmy się zatem ostatniej liście Top500 wymieniającej najsilniejsze na świecie superkomputery i wyłuskajmy z niej te, w których nie ma układów produkowanych przez wielką trójkę, czyli przez firmy Intel, AMD i IBM.

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia

I tak na 156-tym miejscu tej listy uplasował się superkomputer zawierający układy ARM. Jest to wyprodukowany przez firmę HPU system Astra - Apollo 7 (zainstalowany w Sandia National Laboratories), w którym znajdują się układy ThunderX2 Cavium (dokładnie Cavium ThunderX2 CN9975-2000 28C 2GHz), produkowane od niedawna przez firmę Marvell. Przejęła ona dwa lata temu za kwotę 6 mld USD twórcę tego procesora, czyli firmę Cavium.

Układy ARM powoli wkraczają do komputerów HPC

Superkomputer ten zadebiutował na tej liście w listopadzie zeszłego roku, zajmując wtedy na niej 204 pozycję. W ostatnich miesiącach został ulepszony, przesuwając się w ostatniej edycji tego rankingu w górę o blisko 50 miejsc.

Trudno na razie powiedzieć czy układy ARM mogą zagrozić dominacji Intela na tym rynku, ale warto obserwować kolejne edycje rankingu Top500 i sprawdzać, jakie miejsca na tej liście przypadną superkomputerom zawierającym inne procesory niż Xeon (Intel), Epyc (AMD) czy Power (IBM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200